2022 yılının başında kameraların karşısına geçerek bakanlığın yeni dönem çalışma programına ilişkin kamuoyunu bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yıllardır beklenen EYT düzenleme çalışmalarının bu yıl içerisinde masaya yatırılacağını müjdelemişti. Bakan Bilgin’in açıklamalarına bağlı olarak çalışma programı kapsamında sıralarının gelmesini bekleyen EYT’liler, temmuz ayının başında başlamış olan EYT düzenleme çalışmalarının ayrıntıları konusunda heyecanlanmaya başladı. 

Aralık ayının başı itibari ile Meclis’e sunulması planlanan EYT yasa tasarısına ilişkin henüz detaylar resmi olarak belli olmazken milyonlarca vatandaşın aklını yarıştıran düzenleme çalışmalarına ilişkin yetkili isimden bir açıklama geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

YETKİLİ İSİMDEN EYT’DE YAŞ DEĞERLENDİRMESİ!

eytde-son-durum-karar-kesinlesti-yetkili-isim-eyt-detaylarini-tek-tek-acikladi-eyt-yasasi-n (2)

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Aralık ayının başı itibari ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak olan EYT yasası, son dönemlerde gündemde yer alan başlıca konulardan birisi olmaya devam ediyor. Yıllardır emeklilik haklarının verilmesini bekleyen EYT’li vatandaşlar, yeni yasada mağduriyetlerine sebep olan yaş faktörünün ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağını merak ediyorlar. 

EYT’li vatandaşların emeklilikte yaş sorunsalına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlk çalışmalarda almış olduğumuz duyumlarda birtakım farklı söylentiler vardı. ‘EYT’de yeni bir yaş kanunu mu gelecek?’, ‘prim 9 bin güne mi çıkarılacak?’ gibi. Ancak biz söylentilere konu olan başlıkların Cumhuriyet tarihinde hiç var olmamış olduğunu gördük. Son gelen yasa çerçevesinde çalışanlar en fazla 7 bin- 7 bin 200 gün prim ödemek zorunda. Bugün itibari ile şunu söyleyebiliriz ki Ankara’da yeni bir gelişme olmaz ise EYT mağduriyetinin oluşmasına sebep olan yasa, yürürlükten kalkacak. Yani 4447 sayılı ve 4759 sayılı kanunların ilgili maddelerinin kaldırılacağı bir çalışma yapılacak. Sayın bakan bu konuda aralık ayını gösteriyor. Herhangi bir değişiklik olmaz ise ‘EYT hakkı kazanıldı’ dememiz mümkün.”

EYT YASASI KİMLERİ KAPSAYACAK?

Yeni yasanın kimleri kapsayacağına da değinen Duman, şu ifadeleri kullandı: “8 Eylül 1999 SSK, Bağ-KUR ve devlet memurları için bir milat olarak kabul edilebilir. İlgili tarihten önce sigortalı olanlar, EYT’li kapsamındadır.”