Sene başından bu yana pek çok farklı kategori altında vatandaş lehine düzenleme çalışmaları yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, senelerdir beklenen EYT yasasının da 2022 yılında masaya yatırılacağını ve sorunun çözüme kavuşturulacağını belirtmişti. Bu durum milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürürken ilgili çalışmalar temmuz ayının başı itibari ile resmen başladı. 

Eylül 1999 tarihinde resmen yürürlüğe girmiş olan sigorta kanunu sebebi ile sigortalılık sürelerini ve prim ödemelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş şartına takıldıkları için senelerdir emekli olamayan milyonlarca vatandaş, EYT düzenleme çalışmalarının sona ermesini ve emeklilik haklarının tanımlanmasını beklemeye geçti. Son günlerde gündemden düşmeyen EYT düzenleme çalışmaları için aralık ayına işaret edilirken ilgili yasadan faydalanarak emekli olacak olan EYT’lilere ne kadarlık kıdem tazminatı ödemesi yapılacağı merak edilmeye başlandı. 

Geçtiğimiz günlerde EYT’lilere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yasaya ilişkin teknik çalışmaların kısmen tamamlandığını ancak bazı görüşmelerin yapılması gerektiğini ve bu yüzden de yasa tasarısının aralık ayında Meclis’e sunulacağını ifade etmişti. Bakan Bilgin’in açıklamaları EYT’liler tarafından yakından takip edilirken bugün hem işverenleri hem de EYT’li çalışanları yakından ilgilendiren yeni bir hesap daha ortaya kondu. 

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

KIDEM TAZMİNATI NASIL ÖDENECEK?

eytliler-icin-kidem-tazminati-gelismesi-150-bin-tlye-kadar-cikacak-eytden-yasasindan-kimler (2)

EYT yasasının çıkması ile birlikte yaklaşık olarak 1,5 milyon kişinin emekliye ayrılacağı tahmin ediliyor. Yüzde 87’sinin özel sektör çalışanlarından oluştuğu tahmin edilen bu 1,5 milyon kişi emeklilik heyecanı yaşamaya devam ederken işverenler de işten ayrılacak olan EYT’li çalışanlarının kıdem tazminatlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmeye başladı. Bu konuda devletten destek geleceği ileri sürülürken yüzde 50’lik kısmında da işveren tarafından ödeneceği tahmin ediliyor. 

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLACAK?

Şimdilik EYT’li çalışanların kıdem tazminatlarının nasıl ödenecek olduğuna ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken EYT’li çalışanlara ödenecek olan kıdem tazminatı tutarlarına ilişkin yeni hesaplar ortaya kondu. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre asgari ücretli çalışanların brüt maaşları üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı tutarı 64 bin 750 TL, 15 bin TL tutarında brüt maaşa sahip olanlar için hesaplanan kıdem tazminatı tutarı ise 150 bin TL olacak.