Prim günlerini ve sigortalılık sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emeklilik haklarına kavuşamayan EYT’liler, nihayet bu sene muratlarına erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önderliğinde yürütülen ve yaklaşık olarak 6 ay kadar süren EYT düzenleme çalışmaları neticesinde yakın zaman içerisinde 2 milyon 250 bin EYT’liye emeklilik haklarının verileceği kesinleşti. 

Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi! Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi!

EYT’li vatandaşları sevince boğan yeni dönem yasa teklifinin Meclis’e sunulmasına günler kala bankaların da emekliler için hazırlıklara başladıkları öğrenildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalamış oldukları maaş ödemeleri protokolü kapsamında emekli vatandaşlar için kendi işletim politikaları doğrultusunda promosyon kampanyaları düzenleyen bankaların, bir anda emekli olacak olan milyonlarca EYT’liyi kendi bünyelerine kazandırabilmek adına kolları sıvadıkları ileri sürüldü. Yüksek tutarlı promosyon kampanyaları için son hazırlıkları tamamlamak üzere oldukları iddia edilen bankaların güncel tutarları ise herkesi şaşkına çevirdi. 

EYT’LİLERE REKOR PROMOSYON HAZIRLIĞI!

eytliler-icin-promosyon-hazirligi-basladi-25-bin-tlye-kadar-yukselecek

Geçtiğimiz sene bankadan bankaya göre değişmek ile birlikte 10 bin TL’ye kadar varan emekli promosyon ödemeleri, bu senenin de en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. Bir anda emekli olacak olan 2 milyon 250 bin EYT’li için promosyon hazırlıklarına başladıkları öğrenilen bankaların, promosyon tutarlarını rekor seviyelere ulaştıracakları ileri sürüldü. EYT’li vatandaşların beklentileri ortalama olarak 10- 15 bin TL aralığındayken bankaların 20- 25 bin TL’yi gözden çıkarmış oldukları iddia edildi. 

EYT’LİLER PROMOSYON ÖDEMELERİNİ NE ZAMAN ALABİLECEKLER?

Emeklilik haklarına kavuşmalarına sayılı günler kala promosyon ödemelerinden ne zaman yararlanabileceklerini merak eden EYT’lilere, uzmanlardan yanıt geldi. Emeklilik başvurusu yapıldığı an itibari ile doldurulan formda yer alan “banka bilgileri” kısmına ilgili bankanın isminin yazılmasının yeterli olduğunu belirten uzmanlar, yasanın çıkmasını takiben alınacak olan ilk emekli maaşı ile birlikte promosyon ödemelerinin de hesaba yatacağını ifade etti.