Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

23 yılı aşkın süre önce yürürlüğe giren ve milyonlarca vatandaşın yaş şartına takılmasına sebep olarak emeklilik haklarının ertelenmesine sebep olan sigorta kanunu, senelerdir vatandaşların emekli maaşı alamamasına yol açtı. Bu durum milyonlarca vatandaşın hem maddi olarak hem de psikolojik olarak yıpranmasına sebep olurken beklenen müjdeli haber 2022 yılının temmuz ayında geldi. Temmuz ayı içerisinde EYT düzenleme çalışmalarının başladığını duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sene sonunda da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütmüş oldukları çalışmaların tamamlandığını duyurdu. 

28 Aralık 2022 tarihinde düzenlenmiş olan senenin son kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçerek EYT yasasının detaylarını kamuoyu ile paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasanın çıkması ile birlikte 2 milyon 250 bin kişinin emeklilik hakkına kavuşacağını, sonrasında ise ilgili şartlar sağlandıkça diğer vatandaşlara da maaşlarının bağlanacağını müjdeledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından EYT’li vatandaşlar büyük bir sevinç yaşarken hem ilgili grupta yer alan vatandaşların hem de bünyelerinde EYT’li personeller çalıştıran işverenlerin akıllarında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Promosyon ve kıdem tazminatı başlıkları sorulara, yetkililerden yanıt geldi. 

PROMOSYON ÖDEMELERİ EYT’LİLERİ KAPSIYOR MU?

eytlilere-promosyon-odemesi-yapilacak-mi

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında imzalanan maaş ödemeleri protokolü kapsamında her emekliye maaş hesabını taşıdığı banka tarafından promosyon ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemelerin 2023 yılı içerisinde EYT yasasından yararlanarak emekli olacak olan vatandaşları da kapsadığını belirten yetkililer, yasanın çıkmasını takiben seçilecek olan bankadan ek ödeme hizmet almanın mümkün olduğunu vurguladı. 

İŞVERENLERE KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİ VERİLECEK Mİ?

EYT yasasının ilk ayağında 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağı kesinleşti. Buna karşılık olarak EYT’li personelleri olan işverenler de kıdem tazminatı ödemelerinin stresini yaşamaya başladı. Bu konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni dönem destekleri kapsamında hazırlanmış olan KGF paketinde işverenlere 25 milyar TL’lik bir bütçenin ayrıldığını ve bu bütçenin kıdem tazminatları için kullanılabileceğini müjdeledi.