1999 senesinde değişmiş olan bir sigorta kanunundan ötürü sigortalılık sürelerini ve prim ödemelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş sebebi ile senelerdir emekli olamayan vatandaşlar, gözlerini EYT düzenleme çalışmalarına dikti. Uzun süredir yaşadıkları mağduriyetleri hükümet yetkililerine duyurabilmek adına çalışmalar yapan ve nihayet bu sene seslerini duyurabilen EYT’liler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelecek olan resmi açıklamaları yakın takibe aldı.

Sene başında kameraların karşısına geçerek kurumun senelik çalışma programına ilişkin kamuoyunu bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu sene ilk olarak 3600 ek gösterge konusunun ele alınacağını sonrasında ise senelerdir beklenen EYT çalışmalarının başlatacağını bildirdi. Bu açıklaması ile milyonları sevince boğan Bakan Bilgin, temmuz ayının başı itibari ile çalışmaların başladığını ifade etti. 

Şu an teknik çalışmaları tamamlanmış olan ve diğer ayrıntıların da tamamlanması adına aralık ayına işaret eden bakanlık, ilk etapta 1,5 milyon kişinin emeklilik hakkına erişeceğini ifade etti. Emeklilik kısmında EYT konusu gündemden düşmezken hem EYT’lileri hem de normal yollardan emekli olacak olan diğer vatandaşları yakından ilgilendiren yeni bir açıklama yapıldı. Toplu para ödeme alınmasını sağlayan kıdem tazminatına ilişkin yapılan bu açıklama, vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. 

KIDEM TAZMİNATI İÇİN İŞVERENLERDEN YENİ TALEP!

eytlileri-ve-emekliye-ayrilacak-olan-diger-vatandaslari-ilgilendiriyor-kidem-tazminati-icin

Brüt ücrete ve kişinin çalışmış olduğu süreye göre hesaplanarak toplu olarak ödenen kıdem tazminatı, geçtiğimiz hafta işverenlerin gündemine girdi. Artan enflasyona bağlı olarak tarihi oranlarda zam alan ücretlerin kendileri üzerinde büyük bir yük oluşturduğuna dikkat çeken işverenler, yeni yılda hem EYT’den hem de normal şartlardan emekli olacak olan çalışanlarına ödeyecekleri kıdem tazminatlarının, vadeye bölünmesini talep etti. 

Kıdem tazminatının vadeye bölünerek ödenmesi talebine şimdilik bir yanıt gelmedi. Uzmanlar yürürlükte olan kanunlara göre işverenlerin taksitli ödeme isteklerini ancak işçinin rızası dahilinde yapabileceklerine dikkat çekti. 

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

“DİLEKÇENİZİ OCAK AYINDA VERİN!”

Uzmanlardan gelen bir diğer uyarı ise normal yollardan emekli olacak olan vatandaşlara ve EYT yasasının aralık ayında yürürlüğe girmesi durumunda EYT’li vatandaşlara yönelik oldu. Yeni dönemde brüt ücretin ve dolayısı ile de kıdem tazminatı hesabının yükseleceğini belirten uzmanlar, emeklilik dilekçelerinin ocak ayında verilmesi gerektiğini ifade etti.