LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Sigortalılık sürelerini ve prim günlerini doldurmuş olmalarına rağmen senelerdir emeklilik hakkı elde edemeyen EYT’liler, geçtiğimiz senenin sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları aktarılan yasa tasarısı ile rahat bir nefes aldı. Yaklaşık olarak 6 ay kadar süren hazırlık döneminin ardından 2023 yılında emekli maaşı almaya hak kazanacaklarını öğrenen milyonlarca vatandaş, yeni yıla girilmesi ile birlikte gözlerini Meclis’e dikti.

Aralık ayının ilk haftasında Meclis’e getirileceği düşünülen ancak birtakım sebeplerden ötürü getirilemeyen EYT düzenleme çalışmaları, ocak ayının en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. Söz konusu yasa tasarısının halen Meclis’e gelmemiş olması, vatandaşları endişelendirmeye başladı. Bu noktada birçok yetkiliden açıklama gelirken bu kez de AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’ndan resmi bir açıklama geldi.

AK PARTİLİ YETKİLİDEN EYT MÜJDESİ!

1999 yılında yürürlüğe giren sigorta kanunu sebebi ile yaş şartına takılan ve bu sebep ile de senelerdir emeklilik haklarına kavuşamayan EYT’liler, gözlerini Meclis’e dikti. Düzenlemenin ne zaman yasalaşacağı yakından takip edilirken AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, konuya açıklık getirdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akbaşoğlu, EYT’lilere bekledikleri haberi verdi. Akbaşoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kanun teklifimizi Meclis’e sunacağız. Şubat ayı içerisinde yasalaşıp, EYT’li kardeşlerimizin mart ayı içerisinde maaş almalarını sağlamış olacağız.

EYT YASASINDAN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

eytlilerin-maas-tarihi-belli-oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen EYT düzenleme çalışmalarının Meclis’e taşınmasına oldukça az bir zaman kala söz konusu yasadan kimlerin yararlanabileceği sık sık sorgulanmaya başladı. Yasadan kimlerin yararlanabileceği merak konusu oldu.

Önümüzdeki ay içerisinde yasalaşacağı tahmin edilen EYT düzenlemelerinden sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan ve prim günlerini tamamlamış olan vatandaşlar faydalanabilecek. Yasanın çıkması ile birlikte ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi maaş hakkına kavuşacak.