Sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan milyonlarca vatandaş, o tarihte yürürlüğe girmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emeklilik haklarına kavuşamadı. Prim günlerini dolduran, sigortalılık sürelerini tamamlayan ancak kanunda belirtilmiş olan yaş şartı sebebi ile emeklilik tarihleri ileri bir döneme atılan vatandaşlar, senelerdir emeklilik hayali kurarken beklenen haber 2022 yılının son ayında geldi. 

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

Geçtiğimiz senenin başında EYT çalışmalarına ilişkin müjdesini veren ve temmuz ayı itibari ile de çalışmaları başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca vatandaşın emeklilik hakkına kavuşacağını ifade etti. Bakanlık tarafından yürütülen EYT düzenleme çalışmalarının detayları aralık ayının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanırken söz konusu yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği merak konusu oldu. 

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak olan EYT yasasının ocak ayında gündeme gelmesi beklenirken konuya ilişkin bir gelişme olmaması, vatandaşları telaşlandırmaya başladı. Konuya ilişkin yeni bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’lilerin maaşlarına ne zaman kavuşacaklarını duyurdu. 

BU AYIN SONUNDA MECLİS’TE!

eytlilerin-maaslarinin-ne-zaman-yatacagi-belli-oldu (2)

EYT düzenleme çalışmaları sayesinde milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sabah Gazetesi’ne konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. EYT yasa tasarısının bu ayın sonu itibari ile Meclis’e getirilebileceğini ifade eden Bakan Bilgin, yasadan ilk etapta 2 milyonun üzerinde kişinin yararlanacağını ve yaş ortalamasının 49,9 olduğunu belirtti. 

ŞUBAT YA DA MART AYINDA HESAPLARDA!

EYT yasasına ilişkin açıklamalarına devam eden Bakan Vedat Bilgin, yasa tasarısının ocak ayının sonu itibari ile Meclis’e taşınması durumunda ilk maaşların şubat ya da mart ayında hesaplara aktarılacağını ifade etti. Vatandaşların EYT ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmiş oldukları tüm dosyaların bir ay içerisinde sonuca bağlanacağını da belirten Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT desteğini şu cümleler ile aktardı: “Cumhurbaşkanımız talimat verdi. ‘Bu sorunu kökten çözün’ dedi. Türkiye’nin gücü cumhurbaşkanımızın büyük desteği ile bunları yapabiliyoruz.”