Yaklaşık 2 buçuk milyon kişiye emekli olma imkanı verecek EYT düzenlemesinde artık son çalışmalar tamamlanıyor. EYT yasa tasarısının Meclis’e gelmesine sayılı gün kala bu konuyla ilgili çok farklı bir detay daha gün yüzüne çıktı. EYT’yi kıl payı kaçıranların mutlaka bilgi sahibi olması gereken bu detay büyük dikkat çekti. Kırktan fazla sayıda iş kolunda geçerli olan yıpranma payı, her bir çalışan için özel olarak oluşturulan meslek kodları ile erken emeklilik imkanı gündeme geliyor. Sigorta başlangıcını geriye çekerek emekli olma fırsatından kimler yararlanabilecek?

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

EYT Meclis’e Geliyor

eytyi-kil-payi-kaciranlara-mujde-yipranma-payi-kodu-ile-sigortayi-1-ay-geri-cekmek-mumkun (2)

Uzun yıllardır tartışma konusu olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düğümü bu yıl çözüme kavuşturuluyor. EYT yasa teklifinin Meclis’e önümüzdeki günlerde gelmesi beklenirken bu kapsamda 2 buçuk milyon kişi emekli olma hayallerine kavuşacak. Prim ve süre açısından eksiği olanlar ise borçlanma ile tamamlayarak sisteme dahil olabiliyor. Bu nedenle sigortalıların başvuru öncesi hatalı işe giriş tarihi, primlerin düzeltilmesi, eksik günlerin tamamlanması ve yanlış meslek kodlarının kontrol edilmesi önem taşıyor.

Yıpranma Hakkıyla Emeklilik

Çalışanları yakından ilgilendiren yıpranma payı da erken emeklilikte önemli rol üstleniyor. İş dünyasında 40’tan fazla meslekte geçerli olan yıpranma payı yani fiili hizmet süresi zammı her bir çalışan için özel olarak oluşturulan meslek kodlarına göre işlevsel özellik kazanıyor. Erken emeklilik kapısını aralayan yıpranma hakkı bulunan bir meslek kodunun doğru girilmemesi halinde hatayla karşılaşılabiliyor. Yasa gereği tehlikeli ve ağır işte çalışanlara yıpranma hakkı veriliyor.

Yıpranma payı fiili hizmetten sayıldığı için mesleklerde her yıla 90 gün ek fiili hizmet artışı eklenmesi durumunda bir yıl çalışan 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Normalde emeklilik için 350 gün sayısına fiili hizmet artışı ile birlikte her yıl 60-180 gün arasında farklı oranlarda prim sayısı ekleniyor. Yıpranma payı olan çalışanlar işe girişi geri çekerek EYT kapsamına girebiliyor.