Özellikle sanayi bölgesinde çalışan binlerce metal işçisinin ek zam alabilmesi için bir süredir görüşmeleri sürdüren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları karara vardı. Görüşmeler sonrası MESS ile Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarından gelen açıklama sonrası metal işçilerine ek zam yapıldığı öğrenildi.

Görüşmelerin başladığını duyuran Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarının görüşmelerinin gündeminde işçiye verilecek olan ek zam vardı. Hem günlük çalışma saatinde artış hem de enflasyonun belli bir oranı aşması durumunda ek bir zam öngören bir düzenlemeye imza atan Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, böylelikle işçilerin alacağı toplam maaş zammını 2023 yılı için arttırdı.

SENDİKA GÖRÜŞMELERİ SONA ERDİ

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

İşçilerin olumsuz ekonomik koşulların ve yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı ile mücadele ettiği şu günlerde, işçilere ilaç gibi gelecek karar Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarından geldi. İşçi maaşlarına ek bir iyileştirme gerçekleştiren sendikalar, yeni zamma ilişkin duyuruda bulundu.

MESS’e bağlı iş yerlerinde çalışan üyelerin yaşadığı reel ücret kayıplarını telafi edebilmek adına harekete geçen Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, yeni dönem MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ni karara bağladı. Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, ortak açıklama yaparak yeni zam oranını duyurdu.

TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLDU

fabrikalarda-calisan-iscilere-ek-zam-haberi-bugun-geldi

Bir süredir devam eden Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri neticelendi. 1 Eylül 2021 tarihi ile 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında geçerli olacak olan kıdem zammına ilişkin ek zam haberi de işçilere bu görüşmelerin sonunda geldi. Sendikalardan gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bir süredir devam eden müzakerelerin sonuncusu MESS Genel Merkezinde yapıldı. Buna göre; işçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 liraya çekilecek. Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacak. Ancak mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde aşan kısmın tamamı 28 Şubat'taki ücretlere yansıtılacak. Bu düzenlemeden sonra her kıdem yılı için saat ücretlerine, 10,5 lirayı geçmemek üzere 70 kuruş eklenecek. Böylece anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur.”