Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda heyecan sona yaklaştıkça artıyor. Son 16 turunun son 2 maç bu akşam oynanıyor. Çeyrek final öncesi yaşanan büyük heyecanda turnuvanın flaş takımlarından Fas, favorilerden biri olan İspanya karşısında uyguladığı katı savunma anlayışıyla tur atlamayı başardı. 

2022 Dünya Kupası öncesi kimse Güney Kore, Japonya ve Fas gibi takımların son 16 turuna kadar yükseleceğine dahi şans vermezken, bu takımların arasında olan Fas, Dünya Kupası'nın favorilerinden biri olan İspanya'yı turnuvanın dışına itmeyi başardı. Maç boyunca önceliği kalesini gole kapatmaya veren Fas, maçı penaltı atışlarına kadar taşıdı ve seri penaltı aışların neticesinde İspanya'yı eleyerek adını çeyrek finale yazdırmayı başardı.

Fas 2022 Dünya Kupası gruplarında Hırvatistan, Kanada ve Belçika'nın bulunduğu F grubunda mücadele etti. Grup aşamasında hiç malup olmayan Fas, lider olarak F grubunu tamamlamayı başardı. Son 16 Turunda E grubunun ikincisi ile karşılaşacak olan Fas, İspanya ile eşleşti.

İspanya ise belki de grup aşamalarını en büyük sürprizlerine sahne olan E grubunda mücadele etti. Japonya, Almanya ve Kosta Rika'nın bulunduğu grupta Almanya ile liderlik yarışı vereceği düşünülen İspanya, Japonya'nın ardından grubu ikinic olarak tamamladı. İspanya'nın rakibi ise bir sürprize imza atarak F grubunun lideri olan Fas oldu. 

FIFA kurallarını çiğnediği kesinleşen Nusret'e ters köşe! ABD futbol turnuvasından men edildi! FIFA kurallarını çiğnediği kesinleşen Nusret'e ters köşe! ABD futbol turnuvasından men edildi!

Karşılaşma beklendiği gibi İspanya'nın topa hakimiyet açısından üstünlüğü ile başladı. Maçın ilk dakikasından itibaren topa hakim olan ve oyuna yön veren taraf İspanya oldu. Ancak Fas ise turnuva boyunca yaptığı en iyi işi İspanya karşısında da yaptı ve inanılmaz bir defans örneği gösterdi. İspanya'nın yıldız ayakları Fas defansını aşmakta oldukça zorlandı. Hatta maç boyunca nadir pozisyonlar dışında aşamadı. 

Çok katı bir defans anlayışıyla sahaya çıkan Fas, rakibine gol şansı vermemek için çabalarken, zaman zaman hızlı ataklarla İspanya kalesine gise de rakip kalede çok net pozisyonlar yakalayamadı. Karşılaşmanın neredeyse tamamı İspanya'nın orta sahaya yakın bölgelerinde yaptığı paslarla Fas defansı arasında boşluk aramasıyla geçti. Ancak İspanyollar aradığı fırsatı bir türlü bulamadı ve karşılaşma 0-0 eşitlikle sonuçlandı. 

Fas-İspanya karşılaşmasının normal süresinde iki takım da birbirine üstünlük sağlayamayınca uzatma dakikalarına gidildi. Ancak uzatmalar da sonucu değiştirmedi. Çeyrek finalisti belirlemek üzere seri penaltı atışları başladı. Toplamda 120 dakika boyunca İspanya'ya kaşı kalesini gole kapatan Fas, seri penaltı atışlarında da gol yemedi. 3 Penaltı atışını gole çeviren Fas, çeyrek finalis olurken, İspanya için ise Dünya Kupası'nın sonu geldi.