2021 yılının eylül ayı itibari ile yükselişe geçen sonrasında ise aralık ayının ortasında kendisi ile birlikte hem diğer döviz kurlarının hem de altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına sebep olan dolar kuru, gündelik hayatın ekonomik algısının bir anda değişmesine yol açmıştı. Para piyasalarında ve altın piyasasında kısa süre içerisinde gözlenen değişim sebebi ile tarihi seviyelere yükselen enflasyon, gelişimini sürdüren ülkeler arasında bulunan Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkenin harekete geçmesine neden olmuştu. 

2022 yılının başı itibari ile yükselmeye devam eden enflasyon, sene boyunca ülke ekonomileri adına en büyük problem olarak gösterilmeye devam etti. Ek olarak şubat ayında başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşından da etkilenerek yükseliş hızını artıran enflasyon, ülkelerin farklı kararlar almasına sebep oldu. Ülkemiz enflasyon ile mücadele kapsamında faiz indirmenin doğru olduğuna inanırken Amerika Merkez Bankası (FED) tersi yöne işaret etti ve sene boyunca faizleri artırdı. FED’in her faiz artırım kararı ülkemizin ekonomik dengelerini direkt olarak etkilerken şu sıralar düşüşe geçtiği söylenen enflasyon karşısında FED’in nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

2022 yılının aralık ayı itibari ile düşüşe geçmeye başlayan enflasyon, FED’in faiz kararına ilişkin beklentilerin de değişmesine sebep oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, fikirlerini kamuoyu ile paylaştı. 

ABD’DE ENFLASYON DÜŞÜŞE GEÇTİ!

fed-faiz-artirim-karari-verecek-mi

Merak ile beklenen ABD aralık ayı enflasyonu açıklandı. Yüzde 6,5 olarak bildirilen aralık ayı enflasyonunun, son 1 yılın en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Gıda ve enerjiyi içermeyen enflasyon da senelik bazda yüzde 5,7 olarak açıklanarak son 1 yılın en düşük artışı olarak kayda geçti. 

FED NASIL BİR KARAR VERECEK?

ABD’de aralık ayı enflasyonun beklenenden düşük gelmesi gözlerin FED’e çevrilmesine sebep oldu. FED’in faiz konusunda nasıl bir karar vereceği merak konusu olurken yatırımcılar enflasyon düşüşünün FED’in faiz artış hızını da direkt olarak etki edeceğini belirtti. 

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

İsviçre’de bulunan Pictet Wealth Management’ta Kıdemli ABD Ekonomisti olarak çalışan Thompson Costerg, bugünkü enflasyon verilerine bakıldığında FED’in 25 baz puanlık artış kararı verebileceğini ifade etti.