Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED tarafından son yapılan açıklama ile birlikte iklim değişikliği noktasında ülke içerisinde yer alan 6 büyük banka ile çalışmaların devam ettiği bildirildi.

FED, iklimle ilgili olarak finansal risklerin ortaya koyabileceği birçok nedenin çözümü noktasında çalışmalara devam edildiğini belirtti. İklim değişikliğinin büyün dünya ülkelerini etkilediği şu günlerde, ülkeler faiz artırmaya devam ediyorlar.

Covid-19 süreci ile başlayan ekonomik krizler, kapanmalar ile birlikte daha kötü bir noktaya geldi. Bu kapanmaların dünya üzerinde sağlık ve çip krizleri gibi birçok duruma sebebiyet verdiği belirtiliyor. Dünya’nın en büyük sorunlarından biri olan iklim krizinin yönetilmesi noktasında adımlar atılmaya başlansa da, dünya üzerinden sorunlar bitmiyor. Son olarak Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte sorunlar daha fazla artmaya başladı. Ukrayna’da yer alan tahıllar hiçbir şekilde ülke dışına çıkarılmaması gibi bir durum yine dünyayı etkiledi. Bu etkiler ışığında FED yaptığı açıklama ile birlikte ülke içerisindeki 6 banka ile çalışmalar sürüyor dedi.

iklim-degisikligi

2023 yılı içerisinde pilot bir uygulamaya geçeceklerini açıklayan Fed, iklim senaryosunun ekonomiyi nasıl etkileyebileceği hususunda bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor. Finansal risklerle ile karşı karşıya kalındığı takdirde hangi işlemlerin yapılması hakkında da bilgilendirmeler verileceği belirtiliyor.

Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı

Pilot çalışma noktasında 2022 yılı içerisinde gerekli adımların atıldığı da belirtiliyor. Bu adımlar nezdinde hızlı bir şekilde 2023 yılında da uygulamalar devam edecek. Fed yaptığı bu açıklamalar ile birlikte kısa sürelerde sorunların çözülebileceğini de belirtiyor. Bankaların her zaman destekleneceği de açıklama içerisinde belirtiyor. Uygulama içerisinde kriz anında hangi stres testlerinden de geçileceği hakkında bilgilendirme yapılıyor. Bu durumların doğru bir şekilde sonuçlandırılması için merkez bankasının detaylı bir şekilde sunum yapması bekleniyor.

Finansal risklerin yönetimi noktasında 6 bankanın dünya üzerinden birçok yatırımcısı olduğu da belirtiliyor. Böyle bir krizin kağıt üzerinden gerçekleştirilmesi söz konusu olmayacaktır. Eylem planlarının en kötü durumdan en iyi duruma göre sıralandığı bir sunum üzerinden işlemler yürütülecek. Fed, 6 banka ile yaptığı çalışmaların sonuçları ise yayımlayacağı da açıkladı.