ABD Merkez Bankası (FED) tarafından önceki gün açıklanan faiz kararı sonrasında altın başta olmak üzere pek çok piyasada fiyatlar resmen altüst oldu. Enflasyon ile mücadele kapsamında resesyon endişelerinin de giderilmesine yönelik bir süredir faizleri artıran FED’in son kararı sonrasında da piyasalarda karmaşık seyir görüldü. 

Altının gram fiyatı bir önceki günde düşüşle başlamasının ardından 975 lira seviyesinden işlem görmüştü. Altının ons fiyatında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın basın açıklaması sonrasında artan dolar talebi ile yüzde 0,8 oranında bir değer kaybettiği görülmüştü. 4 Kasımı Cuma günü itibariyle haftanın son işlem gününde ise altın fiyatlarında belirsizlikler dikkat çekiyor. 

İSLAM MEMİŞ ALTINDA OCAK AYINA İŞARET ETTİ!

fed-karari-altin-fiyatlarini-altust-etti-hafta-kapanisinda-altina-bir-sok-daha-uzman-isim-b (2)

Küresel piyasalarda hafta boyunca FED kararı yakından takip edildi. Önceki gün FED’in 75 baz puanlık faiz kararının açıklamasının ardından birçok piyasada yeni yön arayışı başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise 2022 yılı bitmeden gram altının nakit tarafının önemsenmesi gerektiğine işaret etti. 

Ocak ayına dikkat çeken İslam Memiş, sadece Türkiye’de değil, küresel düzeyde enflasyonla mücadele olduğunun da altını çizdi. Enflasyon arttıkça altın ve dövize talebin de arttığı belirliyor. Ocak ayına gelmeden kredi ve nakit musluklarının açılması gerektiğine dair görüşlerini bildi. 

FED KARARI ALTINI NASIL ETKİLİYOR?

FED’in faiz artırma kararı altını etkilemeye devam ediyor. Son faiz artımı kararı sonrasında altında bir miktar düşüş yaşandı. ABD ekonomisine dair açıklanacak makroekonomik verilerin ardından altının ons fiyatının de etkilenmesi bekleniyor. 

GRAM ALTIN KAÇ LİRA OLDU?

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Haftanın son işlem gününde 4 Kasım Cuma itibariyle ons altın fiyatları 1.648 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yurt içi piyasalarda ise altının gram fiyatı 985 lira seviyesinden güne başladı. Çeyrek altında ise 1.639 lira seviyesi gün boyunca takip edilecek.