Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden ve son dönemlerde giderek şiddetlenen Rusya- Ukrayna savaşı hem ülkemiz hem de diğer dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’lar ile mücadele verdiği savaşta ülkeye birçok farklı noktadan yardımlar ulaştırılmaya devam edilirken bugün ortalığı kızıştıracak yeni bir iddia ortaya atıldı.

Ülke yönetimleri tarafından uygulanan tüm ağır yaptırım kararlarına rağmen savaş isteğinden vazgeçemeyen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tepki görmeye devam ederken Ukrayna’ya da birçok farklı ülkeden hem nakdi olarak hem de savunma aracı olarak birçok farklı yardım gönderilmeye devam ediliyor. Bu noktada savaşın başından bu yana Rus ordusuna karşı Bayraktar TB2 SİHA’lar ile direnen Ukrayna Türk savunma araçlarının üstün yetenekleri sayesinde birçok bölgede Rus ordusunu püskürtmeyi başarırken bugün dünyaca ünlü dergilerden olan Foreign Policy tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı. Türkiye’nin baş kahramanı olduğu iddiaya Kremlin’den de yanıt geldi. 

“MİSKET BOMBASI GÖNDERDİLER!”

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

foreign-policy-turkiyenin-ukraynaya-iha-disinda-da-yardim-gonderdigini-iddia-etti

“Türkiye Ukrayna’ya Soğuk Savaş Dönemi Misket Bombaları Gönderiyor” isimli yeni bir makale yayınlamış olan Foreign Policy, Türkiye ile ilgili olarak önemli bir iddia ortaya attı. Rusya- Ukrayna savaşı kapsamında 2022 yılının sonlarına doğru Türkiye’nin Ukrayna’ya Rus tanklarının imhası amacı ile ABD tasarımı topçu ateşlemeli bir tür misket bomba gönderdiğini ileri süren Foreign Policy, gündeme bomba gibi düştü. Makalenin devamında şu ifadeler yer aldı: “Misket bombalarının hemen patlamamaları durumunda savaş alanlarında yıllar boyunca kalabilen daha küçük alt mühimmatlara bölünerek tankları imha etmek üzerine tasarlandığı, her bir merminin yaklaşık olarak 88 bombacık saçtığı ve bu sebep ile ABD tarafından ihracatlarının yasaklandığı bildirildi.”

KREMLİN’DEN YANIT GELDİ!

Yapılan habere ilişkin açıklamada bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, söz konusu haberin güvenilirliği hakkında konuşmanın pek de kolay olmadığını, bu durumun Kremlin tarafından izlendiğini ve Türkiye ile Rusya’nın ortak olduğunu ifade etti.