Eylül 2021 tarihi itibari ile oklarını yukarı yöne çevirerek yükseliş trendine giren dolar kuru, kendisi ile birlikte diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Merkez Bankası tarafından yapılan tüm doğrudan müdahalelere rağmen gerilemeyen para piyasaları ile altın piyasası, gündelik hayatın pek çok alanına ilişkin zam açıklamalarının yapılmasına yol açtı. Bu durumdan nasibini alan sektörlerin başında ise enerji sektörü geldi. 

Aralık ayının ortasında açıklanan yeni ekonomik model kararı ile birlikte piyasaların bir gecede gerilemesi sağlanırken enerji fiyatlarının küresel çapta yükselişe geçmiş olması, ocak ayına girilmesi ile birlikte doğalgaz ve elektrik tüketimi bedellerine yeni zamların yansıtılmasına sebep oldu. Bu durum hali hazırda diğer zamlardan ötürü bütçeleri zarar görmüş olan tüketicileri olduğu kadar esnafları da zor bir duruma doğru sürükledi. 

Bir süredir gergin ilişkilere sahip olan Rusya ve Ukrayna ülkeleri, şubat ayının sonunda resmen bir savaşın başlamış olduğunu duyurdu. Savaş gelişmesi, artan enerji fiyatlarının daha da tırmanmasına sebep oldu ve 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere enerji tüketim bedellerine yeni zamlar yansıtıldı. 

Sektörde telaffuz edilen yüksek oranlı zamlar sebebi ile dara düşen esnaflar, işletmelerinin giderlerini nasıl karşılayacaklarını, enerjiden nasıl tasarruf edebileceklerini düşünürlerken Garanti BBVA’dan beklenen destek haberi geldi. Banka, KOBİ’ler için yeni bir kampanya geliştirdiğini duyurarak ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.  

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

GARANTİ BBVA’DAN KOBİ’LERE ENERJİ TASARRUFU DESTEĞİ!

garanti-bbva-artan-enerji-fiyatlarina-karsi-elini-tasin-altina-koydu-esnaflara-60-ay-vadeye (2)

Ülkemizin önde gelen özel bankalarından olan Garanti BBVA, artan enerji fiyatlarına karşı KOBİ’lere destek olma kararı aldı ve yeni bir kampanya geliştirdi. Bankanın yeni kampanyasına göre elektrik enerjisinden tasarruf etmek amacı ile güneş enerjisinden yararlanmak isteyen tüm KOBİ’lere, 60 ay vadeye kadar yararlanabilecekleri yeni bir kredi hizmetinin verileceği bilgisi kaydedildi. 

GARANTİ BBVA ÇATI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURMA KREDİSİ DETAYLARI

Garanti BBVA’nın iklimSA ile geliştirmiş olduğu iş birliği kapsamında duyurulmuş olan Çatı Güneş Enerji Sistemi Kurma kredisi kampanyasına göre yatırım bedelinin yüzde 80’inine kadar olan kısmının kredilendirilebileceği bildirildi. Banka, kredi kampanyası hakkında bilgi almak isteyenlerin, en yakın şubeye bizzat başvuru yapmaları gerektiğini ifade etti.