Ekonomi piyasalarının sergilemeye devam ettikleri yükselen grafikler, geçtiğimiz senenin sonu itibari ile başlamış olan zam furyasının etkilerinin artarak gözlenmesine sebep oldu. Teknolojik ürünlerden gıda ürünlerine, emlaktan otomotive hemen hemen her hizmet sektöründe gözlenen yüksek oranlı zamlar, vatandaşların hali hazırda sarsılmış olan bütçelerini sıfırlanma noktasına getirdi.

Sene başından bu yana hem Rusya- Ukrayna savaşının hem FED faiz artırımı kararlarının hem de diğer faktörlerin etkisi ile artmaya devam eden enflasyon oranı, hükümetin enflasyon üzeri maaş iyileştirme kararlarına rağmen geçim derdinin artmasına sebep oldu. Bu durum karşısında yeni düzenleme kararları almak durumunda kalan hükümet yetkilileri, 52 maddeden oluşan torba yasa teklifini ekim ayının başında Meclis’e sundu. 

1 Ekim tarihi itibari ile açılan ve yeni yasama dönemini resmen başlatan Türkiye Büyük Millet Meclisi, nerede ise tamamı ekonomik maddelerden oluşan torba yasa teklifini kabul etti. Bu kapsamda vatandaşların geçim dertlerini bir nebze olsun hafifletecek olan yeni kararlar tek tek yürürlüğe girmeye başladı.

Milyonlarca üniversite öğrencisini ve üniversite mezunu genci yakından ilgilendiren KYK faizi, yeni torba yasa ile birlikte silindi ve borçlulara mezuniyetten tam 3 yıl sonra ödemeye başlama hakkı tanındı. Ayrıca daha önce engellik maaşı alan ancak sonrasında engel durumu ortadan kalktığı için destek tutarlarını geri ödemeyi zorunlu kılan kanun da yeni torba yasa ile birlikte değişti. Son olarak fatura borcu bulunan milyonlarca tüketici için de yeni borç silme kararının yürürlüğe girmiş olduğu bildirildi. 

2 BİN TL VE ALTI BORÇLAR SİLİNDİ!

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

gelir-vergisi-kanunu-resmen-yururluge-girdi-tek-dilekce-ile-2-bin-tllik-fatura-borclari-sil (2)

Yeni torba yasa teklifi ile birlikte kabul edilen maddeler arasında yer alan fatura borcu silme kararı, resmen yürürlüğe girdi. Buna göre 2 bin TL’ye kadar elektrik, su, doğalgaz veya internet borcu bulunan gerçek kişiler, borç yükünden kurtulmuş oldu. 

TEK DİLEKÇE YETERLİ!

Yeni karara göre ilgili borcun tahsilinden vazgeçen alacaklıların bu durumu dilekçe ile beyan etmeleri durumunda, 2 bin TL’lik borcun direkt olarak silineceği bilgisi kaydedildi.