Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan bir türlü verilemeyen kilolar, özellikle hareketliliğin kısıtlandığı kış aylarında sorun olmaya başlıyor. Öyle ki, spor salonlarından yararlanılamayan yoğun iş temposu gibi durumlarda ne kadar diyet yaparsanız yapan genellikle karın boşluğunda depolanan ve zaman geçtikçe inatçı yağlara dönüşen iç organ yağlarından kurtulma açıkçası pek de mümkün olmuyor.

Bilimin viseral yağlar olarak da adlandırdığı iç organ yağları, göbekli görüntünün ortaya çıkmasının yanı sıra karın altındaki diğer organlara da sağlıksal açıdan olumsuz etkiler gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle sağlıklı ve kalıcı bir kilo verimi için bahsedilen bu inatçı yağlardan mutlaka kurtulmak gerekiyor. Her yolu deneyip, göbek yağlarınızdan kurtulamadıysanız Antrenör Jessie Jones’in bu konuda iki ayrı önerisi bulunuyor.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER İÇ ORGAN YAĞLARINI ERİTEBİLİR

gobeginizi-eritmek-icin-beslenme-programiniza-bu-sebzeleri-mutlaka-alin (2)

Kilo görüntünün temelini oluşturan ve kurtulması oldukça zor olan iç organ yağlarından kurtulmak isteyenlere Antrenör Jessie Jones’tan beslenme önerileri geldi. Özellikle koyu yeşil yapraklı bitkileri öneren Jessie Jones, “Koyu yeşil yapraklar ve spirulina yosunu gibi süper yeşil besinler, iç organlardaki yağlanmayla mücadele etmek için yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan bazılarıdır. İç organ yağlarıyla ilgili bir kısır bir döngü sürekli olarak devam etmektedir. Bu alanda yağın depolanmasının yaygın bir nedeni strestir, ancak depolamanın kendisi, adrenal bezlerin tükenmesine ve arızalanmasına neden olmaktadır” diye konuştu. Ayrıca bu besinlerin vücuda olan yararlarına da değinen Jones, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Bu, daha fazla stres hormonu üretebileceğimiz iltihaplanma ve felç riski gibi uzun vadeli sağlık sorunlarıyla baş başa kalabileceğimiz anlamına geliyor. Yeşilliklerin devreye girdiği yer de burasıdır. Hormon üretiminin parçası olan tüm endokrin sistemi desteklemek ve stabilize etmek için harikadırlar. Ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada ve adrenal bitkinlik semptomlarına yardımcı olmada harikalar. Sabahları bir smoothie'ye biraz toz spirulina ekleyebilir veya tamamen yeşilliklerden oluşan bir çorba yapabilirsiniz.”

İÇ ORGAN YAĞLARINI PARÇALAMAK İÇİN TOFU MUHTEŞEM BİR SEÇENEK

Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun! Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun!

Öte yandan lahana, ıspanak, brokoli, kale, marul, roka gibi ürünlerin iç organ yağını parçalamak üzerine vücuda yardımcı olduğunu bildiren Antrenör Jessie Jones, yapılan son 5 çalışmada ulaşılmış bulgu olan “Nişastalı olmayan sebzelerin tüketimi, daha düşük karaciğer yağ birikimi ile ilişkilidir ve koyu yeşil veya parlak turuncu/sarı sebze alımı, daha düşük iç organ yağı ve gelişmiş insülin duyarlılığı ile ilişkilidir” bulgusuna işaret etti. İç organ yağlarının erimesi için tofunun da kullanılabileceğini belirten Jessie Jones’un açıklamasında konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Tofu veya diğer soya ürünleri, vücudunuzun iç organ yağını parçalamasına gerçekten yardımcı olmak için başka bir harika seçimdir. Tofu, metabolizmanızı hızlandırmaya ve bu istenmeyen, gizli yağları yakmaya başlamaya yardımcı olan kalsiyum açısından gerçekten yüksektir. Aynı işlem için diğer seçenekler sardalye, somon ve ton balığı gibi balıklardır.”