Instagram’da şaşırtacak yenilikler için hazırlıklar başladı! Instagram’da şaşırtacak yenilikler için hazırlıklar başladı!

Her sene birçok kez gündeme gelen ve dünya genelinde bulunan vatandaşları paniğe sürükleyen gök taşları, fiziken büyük tehlikelere yol açabilecek olsalar da Dünya’ya ve uzaya ilişkin çalışmaların yürütülmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Bu sebep ile Dünya’ya zarar vermeleri NASA’nın DART programı kapsamında engellenen gök taşları, sonrasında araştırmacıların ilgi odağına dönüşüyor. 

Gök taşlarının uzay hakkında bilgi edinilmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahip olduğu artık bilinen bir gerçekken 2020 yılında Somali’de bulunan bir gök taşı üzerinde yapılan çalışmalar bu gerçeği bir kere daha kanıtladı. 2 yılı aşkın süre önce Somali’nin El Ali bölgesinde bulunan 16,5 ton ağırlığa sahip gök taşı, araştırmacıların ulaştıkları veriler ile herkesi şaşkına çevirdi. Yaptıkları çalışmaların sonuçlarını yayınlayan araştırmacılar, şimdi de gök taşı ile ilgili bir problem ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.  

İKİ YENİ MİNERAL KEŞFEDİLDİ!

gok-tasindan-dunyada-hic-gorulmemis-mineraller-cikti-arastirmacilar-cine-gonderilen-gok-tas

2020 yılında Somali’nin El Ali bölgesinde bulunan 16,5 tonluk El Ali gök taşına ilişkin araştırmalar yapan bilim insanlarının, herkesi şaşkına çeviren verilere ulaştıkları öğrenildi. Live Science’ta yayınlanan habere göre gök taşından alınan 70 gramlık bütün bir parçanın içinde Dünya üzerinde daha önce hiç görülmemiş olan iki yeni minerale rastlanıldığı bilgisi kaydedildi. Minerallerden birine Elaliit, diğerine ise Elkinstantonik ismi verildi. 

Gök taşından hareket ile bulunan yeni minerallere ilişkin konuşan Alberta Üniversitesi Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nden Prof. Chris Herd, şu ifadeleri kullandı: “Ne zaman yeni bir mineral bulunsa, bu gerçek jeolojik şartların, kayanın kimyasının daha önce bulunmuş olanlardan farklı olduğu anlamını taşır.”

ÇİN’E GÖTÜRÜLDÜ!

Bir kesit üzerinde çalışırken iki yeni minerale rastlanması konusunda şaşkın olduğunu dile getiren Herd bilim dünyasını da heyecanlandırırken gök taşının potansiyel bir alıcı bulmak adına Çin’e götürüldüğü ortaya çıktı. Bu durum, bilimsel çalışmayı tehlikeye düşürdü.