Göz muayenesi sonrasında gözlük kullanmasına karar verilen kişiler için gözlük camı ve çerçevesi devlet tarafından karşılıyor. Ayrıca numaralı gözlüklerini yenileyecek kişilerin de bu fırsatlardan yararlanması sağlanmaktadır. SGK tarafından bazı gözlük modelleri ve camları karşılanıyor. 

Vatandaşların gözlük desteğinden yararlanması için bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Sadece belirli çerçeve ve gözlük camları için SGK ödemesi yapılmaktadır. Numaralı gözlük alacakların devlet desteğinden yararlanması için reçete ile gözlüklerini almaları mümkündür. 

DEVLET DESTEKLİ GÖZLÜK NASIL ALINIR? 

gozluk-alacaklar-bu-detaya-dikkat-devlet-odeme-yapiyor (2)

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve almak için devlet hastanelerinden göz polikliniğine muayene olmanız gerekecektir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde ilgili sigorta kolunda yeterli sürede prim ödemelerinin de yapılmış olması gerekecektir. 

Numaralı gözlük kullanmasına karar verilen kişilerin doktor tarafından gözlük yazılmasının ardından anlaşmalı optiklere giderek SGK tarafından karşılanan gözlük çerçeve ve camlarını almaları mümkündür. Devlet hastanelerinden randevu alarak gözlük hakkınızı kullanabilirsiniz.  

SGK GÖZLÜK ÖDEMESİ NE KADAR?

Devlet tarafından gözlük için ödenen miktar her dönem değişmektedir. Vatandaşlara 2022 yılı için 37,89 TL katkı payı yardımı yapılmaktadır. Uzak çerçeve ve yakın çerçeve olmak üzere ikim grupta yer alan gözlükler için doktor tarafından yazılan reçetede gözlüğün fiyatı ne olursa olsun sadece belirli oranda katkı sağlanmaktadır. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

SGK tarafından gözlük camı ve çerçevesi için gözlük yardımı bedelleri 3 yılda bir defa olmak üzere uzak ve yakın çerçeve için 37,80 TL, gözlük çerçevesi alan kişinin yerli üretim bir çerçeve tercih etmesi halinde 43,20 TL ödeme alması sağlanmaktadır. 

SGK GÖZLÜK HAKKI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SGK gözlük hakkı sorgulama işlemleri için vatandaşların e – Devlet üzerinden işlem yapmaları mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama ekranı üzerinden T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.