Gram altın fiyatının 1.000 liranın hafif üzerine çıkmasının ardından hafta kapanışında kritik seviyeler dikkat çekti. Altın fiyatlarında sınırlı bir yükseliş olduğuna işaret eden uzmanlar bu iniş ve çıkışların özellikle kısa vadede işlem yapanlar için tehlikeli olduğu ifade ediliyor. Öte yandan altının ons fiyatında yaşanan düşüşe paralel olarak FED sonrasında hafif düşüşler de yaşayan gram altında yeni yön arayışı dikkat çekiyor. 

ABD Merkez Bankası FED’in uzun süredir devam eden faiz artırma kararı sonrasında piyasalarda hareketlilik görülmeye devam ediyor. Altın piyasalarında yaşanan hareketlilik ise yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. 5 Kasım itibariyle hafta sonunda altının gram fiyatı ise bin lira seviyesinin üzerinde işlem görüyor. 

UZMAN İSİMLER ALTIN VE DOLAR İÇİN TARİH VERDİ! 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

gram-altin-kritik-bin-lira-esigini-gecti-fed-ruzgari-altini-darmadagin-etti-uzmanlar-altind (2)

Finans Analisti İslam Memiş, piyasalarda yaşanan son gelişmelere bağlı olarak kritik değerlendirmelerde bulundu. Altın fiyatlarına ilişkin önemli tahminleri ile öne çıkan İslam Memiş, ‘’çok ucuz’’ diyerek altın ve dolarda yaşanacaklara ilişkin tarih vererek konuştu. Altın fiyatlarının çok ucuz olduğunu ifade eden Memiş, gereğinden fazla değer kaybettiğini düşündüğünü ifade etti. Bu kapsamda kısa vadeli beklenti içine girmemek gerektiği ve 2023 yılının hazırlığının yapılması gerektiğini ifade etti. 

Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen ise FED kararı sonrasında 2023 yılına dikkat çeken isimlerden biri oldu. Gelecek yıla ilişkin belirsizliklerle birlikte tüm varlıkların fiyatlarında satış baskının devam ettiği ve altının da bundan ciddi şekilde etkilendiği ifade edildi. Kısa vadeli işlemlerden kaçınmak gerektiği ifade ediliyor. 

GRAM, ÇEYREK VE ONS ALTIN NE KADAR OLDU?

Hafta kapanışının ardından gram altın fiyatı 5 Kasım Cumartesi gününde 1.004 lira seviyesinden işlem görüyor. Hafta sonu kapalı olan piyasalarda çeyrek altının fiyatı ise 1.663 lira olarak görüldü. Küreselde ise ons altın fiyatı benzer bir yukarı yönlü hareketle 1.681 dolar seviyesinden işlem görüyor.