Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Piyasaların gözü 2 Kasım’da açıklanacak ABD Merkez Bankası (FED) kararlarına çevrilmişti. Hafta başından itibaren faiz kararının yakından takip edildiği piyasalarda ise karmaşık seyir dikkat çekmişti. Uzmanların tahminleri ise faiz kararının piyasaları bir süre daha etkileyeceği yönünde. 

ABD Merkez Bankası (FED), piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizlerinde yeniden artışa gitme kararı aldı. Enflasyon ile mücadele kapsamında faiz artırımlarına devam eden FED’in bu hamlesi sonrasında altın fiyatlarında ise geri çekilmeler görülmeye devam ediyor. 

FED’İN FAİZ KARAINA ALTINDAN İLK TEPKİ GELDİ!

gram-ceyrek-ve-ons-altinda-kritik-hafta-fed-faiz-karari-aciklandi-altin-yatirimcisi-endisel (2)

Küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen FED faiz kararı 2 Kasım’da açıklandı. Beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık bir faiz artışı yapıldığı açıklandı. FED politika faizlerinde yapılan yeni artış sonrasında ise piyasalardan ilk tepki gecikmedi. 

Politika faizlerinin 3,75 – 4.00 aralığına çıkarılmasının ardından bu seviyenin son 14 yılın en yüksek seviyesi olduğu ifade ediliyor. Altıın, euro, petrol ve borsalar bu karar sonrasında dalgalanma yaşadı. ABD Hazine tahcil faizlerinde ise düşüş görüldü. 

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

FED’in faiz kararı sonrasında 3 Kasım Perşembe gününe hareketli başlayan gram altın, 975 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Ons altında yaşanan düşüşle beraber görülen düşüşlerin ardından yatırımcılar ise fiyatlarda yeniden yükseliş olup olmayacağını ise merak ediyor. Ons altında ise 1.627 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme olduğu görüldü. 

GÜNCEL ÇEYREK ALTIN FİYATI 

Çeyrek altın fiyatlarında ise yaşanan son gelişmeler sonrasında dalgalanma görüldü. 1.619 lira seviyesinden işlem gören çeyrek altında haftanın son işlem gününün öncesinde benzer bir seyrin devam etmesi bekleniyor. 

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR? 

Cumhuriyet altınında ise yeni günde dalgalı bir görünüm takip edilmeye devam ediyor. 6.463 lira satış fiyatı ile işlem gören cumhuriyet altında da düşüş eğilimi dikkat çekti.