2019 senesinde ortaya çıkan ve milyonlarca kişinin yaşama veda etmesine sebep olan koronavirüs, yayılım hızı yüksek olan Omicron varyantı ile halen aramızda gezmeye devam ediyor. Öldürücülük oranı diğer varyantlara oldukça düşük olduğu saptanan Omicron varyantının gribal enfeksiyonlara benzer semptomlar gösterdiğini belirten uzmanlar, havaların soğuması ile birlikte tablonun giderek ağırlaşmaya başladığına dikkat çekti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi!

Hali hazırda Omicron varyantının hemen hemen herkesin vücudunda düşük bir oranda da olsa bulunduğunu ifade eden uzmanlar ek olarak gribal enfeksiyonlar, RSV virüsü gibi tehlikelerin de vatandaşları yatağa düşürebileceğini belirtti. Şu sıralar resmen bir üçlü salgının gözlendiğini ve bu sebep ile de sağlık kurumlarının önünde uzun kuyrukların oluştuğunu belirten uzmanlar özellikle çocukların ve yaşları ileri olan bireylerin bağışıklıklarının yüksek tutulmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. 

Uzun süre boyunca maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildiği için normal şartlarda her kış mevsiminde ortaya çıkan virüslere karşı bağışıklığın düştüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu sebep ile özellikle toplu alanlarda tekrar maske kullanımına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlardan gelen tüm bu uyarılar karşısında bağışıklık sistemini doğal yollardan güçlendirmenin yollarını aramaya başlayan vatandaşlara, gözlerinin önünde duran mucizevi sebzenin faydaları açıklandı.

SOĞANIN FAYDALARINI HAFİFE ALMAYIN!

gribal-enfeksiyonlara-dogal-yollar-ile-savas-acmak-mumkun-o-sebzeyi-mutfaginizda-eksik-etme (2)

Hemen hemen her mutfakta bulunan ve yalnızca yemeklerde değil çiğ olarak da tüketilen soğanın, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren başlıca gıdalardan birisi olduğu ortaya çıktı. Soğanın antioksidan deposu olduğuna dikkat çeken uzmanlar, içeriğinde lif ve mineral de bulunan bu gıdanın, yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini doğal yollardan kuvvetlendirdiğini ifade etti. 

KOLESTEROLÜN DÜŞÜRÜLMESİNDE ETKİLİ!

Soğanın yalnızca grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı değil kalp rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğunu ifade eden uzmanlar, yüksek kolesterole sahip olan kişilerin düzenli olarak soğan tüketmeleri durumunda kolesterol seviyelerinin düştüğüne şahitlik edeceklerinin altını çizdi.