2023 yılına girilmesine günler kala ülke gündemi de oldukça yoğunlaşmaya başladı. 2022 yılına ilişkin kararların sonuca bağlanması, 2023 yılına ilişkin çalışma planlarının ve bütçelerin hazırlanması ve daha pek çok çalışmanın sonuçlanması adına çalışmalarına hız kesmeden devam eden kamu kurum ve kuruluşları, bu esnada bilyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni kararlara da imza attı. 

Milyonlarca vatandaşı direkt olarak etkileyen bazı konu başlıkları altında farklı çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken haftalardır hem işverenler hem de işçiler tarafından heyecan ile beklenen asgari ücret zammı, dün açıklandı. Yüzde 54,7’lik artış ile 5 bin 500 TL’den 8 bin 506 TL’ye yükselmiş olan asgari ücret, gündeme damgasını vurdu. 

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından EYT’de yeni gelişmelerin yaşanması beklenirken bu konuda henüz bir gelişmenin yaşanmamış olması vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı. Öte yandan yine milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir karara ilişkin Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KDV beyannamelerinin verilmesi ve diğer işlemler için tanınan sürenin değiştirildiğini ifade etti. Bakan Nebati, konuya ilişkin detayları paylaştı. 

“ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA VERİLEBİLİYOR!”

hazine-ve-maliye-bakani-nureddin-nebati-duyurdu-kdv-beyannameleri-icin-tarih-degisti

Resmi Twitter hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, şu ifadeleri kullandı: “6,9 milyon mükellefimiz bugün beyanname ve bildirimlerini elektronik ortam üzerinden verebiliyorlar. Ayrıca vergi ödemelerini de elektronik ortam aracılığı ile yapabiliyorlar. Vergisel sorumlulukların yerine getirilmesinde önemli paydaşlarımızdan olan mali müşavirlerimiz, beyanname ve bildirimlerin verilmesinde mükellefleri adına çok önemli bir rol üstlenmiş vaziyetteler. Bizler de gerek meslek mensuplarından gerek ise mükelleflerimizden gelen bütün talepleri değerlendiriyor ve işlemlerin kolaylaştırılması adına ne gerekiyor ise hayata geçiriyoruz.”

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

SÜRE UZATILDI!

Paylaşımında yaklaşık olarak 3,4 milyon mükellefi yakından ilgilendiren son düzenlemeye ilişkin bilgilendirme de yapan Bakan Nebati, şu ifadeleri kullandı: “Her ayın 26’ıncı gününün sonuna kadar verilmesi gereken KDV beyannamelerinin verilme ve beyannamelerin üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme sürelerine ilişkin bir düzenleme yapılarak son günü her ayın 28’inci günü olarak değiştirdik.”