2023 asgari ücret tutarının yüzde 54,66’lık zam ile 8 bin 506 TL’ye yükseltilmesinin ardından memur maaşlarına da yeni dönem zamları yansıtıldı. Aralık ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte 6 aylık enflasyona göre yüzde 16,48 oranında maaş zammı almaları gereken memurlara refah payı müjdesi de verilere güncel zam oranı yüzde 30 olarak bildirildi. Maaş zamlarının açıklanmasının ardından ilgili maaş katsayılarına bağlı olarak hesaplanan diğer ödeme kalemleri de değişikliğe uğradı. 

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

Maaş zamlarının açıklanmasının ardından yeniden hesaplanan ödeme kalemlerinden birisi de kıdem tazminatı oldu. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kıdem tazminatının güncel tutarı vatandaşlar tarafından merak edilirken Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni bir genelge duyurusu geldi. Bakanlık tarafından yayınlanmış olan genelgede, kıdem tazminatının tavan tutarı vatandaşlar ile paylaşıldı.  

İLK GENELGE YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI!

hazine-ve-maliye-bakanligi-kidem-tazminati-ust-limitini-belirledi (2)

Taban tutarı brüt asgari ücrete, tavan tutarı ise memur maaşı zammına bağlı olarak hesaplanan kıdem tazminatı, ay başında belli olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 Ocak 2023 tarihinde yayınlamış olduğu genelgede kıdem tazminatının üst limitini 17.904,62 TL olarak açıklamıştı. Ancak gelen son dakika haberi ile birlikte söz konusu genelgenin yürürlükten kaldırıldığı ve yeni bir genelge ile kıdem tazminatının üst limitinin değişmiş olduğu bilgisi kaydedildi. 

2023 KIDEM TAZMİNATI ÜST LİMİTİ GÜNCELLENDİ!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzası ile yayınlanmış olan genelgede, 2023 yılı kıdem tazminatının üst limiti kamuoyu ile paylaşıldı. 0,433684 olarak belirlenmiş olan yeni memur maaşı katsayısına bağlı olarak hesaplanan yeni üst limit, 19.982,83 TL olarak açıklandı.

10 yıldır bir işyerinde çalışan ve brüt ücreti 20 bin TL olan bir işçi için hesaplanan kıdem tazminatı 2022 yılının aralık ayında 153 bin 710 TL iken yeni dönemde bu tutarın 199 bin 828 TL olduğu belirtildi. Aylık brüt ücreti 15 bin 371 TL’nin altında olanların ise kıdem tazminatının tavan uygulamasından etkilenmeyecekleri ifade edildi.