Havaların soğuması ile birlikte mevsimsel rahatsızlıklara yakalanma olasılığı da arttı. Hali hazırda Omicron varyantı ile aramızda bulunan koronavirüs salgını etkilerini göstermeye devam ederken bir de influenza ve RSV virüslerinin bağışıklık sistemlerine saldırması, özellikle çocuk yoğun bakımlarının dolup taşmasına sebep oldu. 

Ekim ayından bu yana vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, koronavirüs, RSV ve influenza rahatsızlıkları sebebi ile ortaya çıkan semptomların birbirlerinden çok da farklı olmadığını ve özellikle iki yaş altı çocuklar ile ileri yaşta olan vatandaşları tehdit ettiğini belirtti. Virüslerin olumsuz etkilerinden korunabilmek amacı ile kapalı alanlarda maske kullanımına tekrar dönüş yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerektiğinin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. 

Kilo almadan kış aylarını atlamanın formülünü işin uzmanı açıkladı! Kilo almadan kış aylarını atlamanın formülünü işin uzmanı açıkladı!

Koronavirüs salgının başlaması ile birlikte para karşılığı satılan takviyelere olan talebin arttığına dikkat çeken uzmanlar, vitamin ve mineral takviyelerinin daha çok doğal içeriklere sahip olan gıdalardan alınması gerektiğini bildirdi. Bu kapsamda nerede ise her evde bulunan ve uygun fiyatı sayesinde hemen hemen her kesimin birincil tercihi olan elmaya dikkat çeken uzmanlar, elmanın sanılandan çok daha fazla faydası olduğunu belirtti. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR!

elma

Kırmızı, sarı ve yeşil renklerde olan elma, hemen hemen her evde en çok tüketilen meyveler arasında yer alıyor. Kış mevsiminde portakal, mandalina ve greyfurt gibi kış meyvelerine nazaran daha az vitamin barındırdığı düşünülerek ikinci plana atılan elmaya ilişkin önemli bir açıklamada bulunan uzmanlar, elmanın C vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu ve bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça etkili olduğunu ifade etti. 

YÜKSEK TANSİYON VE KOLESTEROLE SAVAŞ AÇIYOR!

Elma çeşitlerinin birçok kanser türü üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu belirten uzmanlar, elmanın içerisinde bulunan çözünür lifin kolesterolü düşürme konusunda da oldukça başarılı olduğunu ifade etti. Aynı zamanda günde iki adet elma tüketenlerde de kolesterolün düştüğüne işaret eden uzmanlar, aynı zamanda yüksek tansiyonun da elma tüketimi sayesinde dengelendiğine dikkat çekti.