Türkiye’de tarımsal faaliyetlerin desteklemesine yönelik devlet tarafından çeşitli maddi destekler sağlanmaya devam ediyor. 2023 yılında da devam eden bu destekler arasında özellikle genç çiftçilere yönelik verilen Uzman Eller Projesi kapsamında destek miktarının yüzde 150 oranında arttığı ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 100 bin lira olan desteğin 250 bin liraya kadar çıkarılmasının ardından birçok çiftçinin söz konusu destek ile tarımsal faaliyetlerini çok daha başarılı şekilde yapabileceklerini aktardı.

DESTEK MİKTARI YÜZDE 150 ARTTI!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, genç çiftçilere verilen destek miktarının yüzde 150 oranında artırıldığını duyurdu. 100 bin TL olarak verilen destek 250 bin TL olarak ödenmeye başlayacak. Kırsal kalkınma destekler kapsamında kırsal kalkınma uzmanlarının desteklenmesine ilişkin kararda değişiklik yapılmasını içeren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım faaliyetlerin eğitimli, genç ve uzman kişiler tarafından yürütülmesinin desteklenmesine yönelik yürütülen Uzman Eller Projesi kapsamında destek miktarının artırılması birçok kesim tarafından olumlu karşılandı.

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

2024’E KADAR DEVAM EDECEK!

hibe-destegi-250-bin-liraya-yukseldi-genc-ciftcilere-buyuk-destek-yolda-bakan-kirisci-duyur (2)

Türkiye’de 81 il genelinde 2023 2024 yılları arasında kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden meslek yüksekokulları dahil olmak üzere üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun kişiler için destek verileceği aktarıldı.

Uzman Eller Projesi, kırsal bölgede yaşayan üniversite mezunu genç çiftçilere yönelik destekleri içeriyor. Hem genç nüfusun istihdamı hem de kırsal kalkınmanın desteklenmesi açısından hibe miktarı 250 bin liraya kadar yükseltildi.

PROJE KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘’Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’’ kapsamında MEB’e bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun gençler projeye dahil edilecek. Yeni düzenleme ile projenin kapsamının da genişletilmesi olumlu karşılandı. Destek miktarı ise 250 bin liraya çıkarıldı.