Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

Senelerdir içten yanmalı motorlara sahip olan araç modelleri piyasada hüküm sürerken yeni dönemde hem ekonomik göstergelerden hem de hava kirliliğinin önlenmesine karşın alınan kararlardan ötürü yerlerini farklı araç modellerine bırakmaya başladılar. Bu noktada elektrikli otomobil modelleri fiyatlarının yüksek olmasından ötürü biraz tedirginlik yaratırken hibrit modeller arama motorlarında ki yerlerini almaya başladı. 

Kelime anlamına bakıldığında “melez” anlamına gelen hibrit, sıklık ile otomotiv sektöründe kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde sektörde artan bir popülerliğe sahip olan hibrit araçlar, vatandaşlar tarafından da sıklık ile sorgulanıyor. Özellikle benzinli ve dizel araçların artan fiyatlarından sonra bütçelerine uygun, uzun süreli tüketime müsait araç arayışı içerisinde olan vatandaşlar, hibrit modelleri yakından takip ediyorlar. 

HİBRİT ARAÇ NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

hibrit-otomobil-nedir-nasil-calisir-hibrit-araclarin-avantajlari-nelerdir

Hem elektrikli motoru olan hem de yakıt motoru bulunan araç modelleri, “hibrit araçlar” olarak değerlendirilmektedir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde elektrikli motorlarının kullanılmasına imkan sağlayan hibrit araçlar, bu özellikleri ile oldukça yüksek oranda yakıt tasarrufunun yapmaktalardır. 

Düşük yakıt tüketimleri ve yüksek performansları ile dikkat çeken hibrit araç modelleri, tamamen yüksek yakıt tüketiminin önüne geçilmesini hedefleniyor. Bu özellikleri sayesinde hem çevre kirliliğini önleyen hem de tüketici bütçesini düşünen bu araç modelleri, oldukça büyük bir motora sahiplerdir. Elektrikli otomobillerde olduğu gibi şarj edilmeye ihtiyaç duymayan hibrit araçlar, seyir halinde iken kendi kendilerine şarj olabilmektelerdir. 

HİBRİT ARAÇLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Son dönemlerin en popüler araç modellerinden olan hibrit araçların kullanım avantajları, ilgili araç modellerinden birine sahip olmak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre hibrit araçların sağladıkları avantajlar genel olarak şu şekilde sıralandı:

  • Yüksek performansı karşılığında düşük yakıt tüketir. 
  • Vites geçişlerinde performans kaybı yaşamaz.
  • Vites geçişleri oldukça sessizdir. 
  • Şarj edilme ihtiyacı yoktur. 
  • Frene basıldığı her an kendisini şarj edebilir. 
  • Motorun sesi nerede ise duyulmaz. 
  • Düşük zararlı gaz salınımı ile çevre dostudur.