Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Trabzon'da meydana gelen ve 7 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine sebebiyet veren acı kazada hakkında mahkeme süreci devam ediyor. Mahkeminin kazayı incelemek üzere görevlendirdiği bilirkişi çalışmasını tamamladı. Bilirkişinin mahkemeye sonduğu rapora göre peşi sıra gelen ihmaller kazaya davetiye çıkardı.

Feci kaza Trabzon'da yaşandı. Okul servisinden inen bir çocuk karşıdan karşıya geçerken ehliyeti olmayan bir sürücünün idaresindeki otomobil 7 yaşındaki minik yavruya çarptı. Çevredekilerin ihbarı üzerine derhal olay yerine sağlık ekipleri intikal etti. Sağlık ekipleri talihsiz çocuğa ilk müdahalesini yaptıktan sonra onu hastaneye kaldırdı. Hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen minik Miraç kurtarılamadı.

Olaya ilişkin başlatılan soruşturma sonrasında dava süreci devam ediyor. Hakim kazayı incelemek üzere bir bilirkişi görevlendirdi. Toplanan deliller, kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının ifadeleri bilirkişi tarafından incelendi ve sonuç olarak kazaya dair rapor mahkemeye sunuldu. Bilirkişi tarafından yapılan titiz incelemenin ardından çıkan rapora göre minik yavrunun canın ihmal aldı. 

İhmaller zincirinin ilk halkası minik yavrunun okul servisinden inmesiyle başladı. Bilirkişi raporuna göre servis minibüsünün sürücüsü, küçük çocuğu uygun bir yerde indirmedi ve karşıya geçmesi için güvenli bir ortam sağlamadı. Minik Miraç'ın okul servisinden indiği noktada, gelen otomobilin sürücüsü tarafından fark edilmesi mümkün değildi. Ayrıca minik çocuk da kendisine doğru gelen otomobili göremedi.

Bir diğer ihmal ise, minik çocuğun karşıya geçmeye çalıştığı noktanın yaya geçidi olmasına karşın, ona çarpan araç sürücüsünün yaya geçidine yaklaşırken tedbirli davranmamasıyla yaşandı. Ayrıca kazaya karışan ve küçük çocuğun hayatına kaybetmesine neden olan aracın sürücüsünün de ehliyeti yoktu. 

Mahkeme ayrıca ehliyeti olmamasına karşın sürücüye ehliyetsiz araç kullanmasına izin verdiği için G. K.'nin üvey annesini de suçlu buldu. Aracın anahtarını üzerinde bırakarak ehliyetsiz G. K.'nin aracı kullanmasına olanak sağlayan üvey anne, "Taksirle ölüme neden olma" suçundan yargılanacak.

Minik Miraç'a çarparak ölümüne neden olan sürücü G. K. dışında olayla alakalı tutuklanan ve Taksirle ölüme neden olmakla suçlanan servis sürücüsü ve üvey anne mahkemede kendilerini savundu.

Üvey anne Z. D., oğluyla bir ziyarete gittiklerini, oğlunun ise araçta oturarak kendini bekleyeceğini söylediğini mahkeme heyetine iletti. Her ne kadar aracı kullanmasına izin vermediğini söyleyerek kendini savunsa da aracın anahtarını üzerinde bıraktığı için üvey anne Z. D. de ihmalin bir parşası oldu. 

Olayla alakalı tutuklu olarak yargılanan servis sürücüsü ise, küçük çocuğa araçtan inmeden beklemesini, annesinin gelip kendini alacağını söylediğini dile getirdi. Buna rağmen çocuğun araçtan indiğini ve bir anda yola doğru koşmaya başladığını söyleyen şoförün de tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi.