Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Maddi imkansızlıklardan ötürü geçinemeyen ve dolayısı ile de en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ihtiyaç sahipleri için çok çeşitli kategoriler altında sosyal yardım modelleri geliştiren kamu kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemin zorlu ekonomik şartlarına karşı da ihtiyaç sahiplerinin yanlarında yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda sene başından bu yana hem mevcut yardım modellerinin kapsamlarını genişleten hem de yeni sosyal yardım modelleri düzenleyen bakanlık, bu sayede özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. 

2022 yılının zorlu ekonomik şartlarına karşı bütçe artırımına giden ve milyonlarca ihtiyaç sahibine desteğe ihtiyaç duydukları konu başlıkları altında nakit yardımları ulaştıran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pek fazla kişi tarafından bilinmeyen bir yardım modeline ilişkin ayrıntılar paylaştı. Barınma konusunda güçlük çeken ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar yapıldığını belirten bakanlık, bu yardım modelinden tüm ihtiyaç sahiplerinin yararlanabileceklerini ifade etti. 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDAN BARINMA DESTEĞİ!

ihtiyac-sahipleri-dikkat-aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi-200-bin-tlye-kadar-barinma-dest (2)

Geliştirdiği sosyal yardım modelleri sayesinde ihtiyaç sahipleri, engelliler ve yaşlılar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarının başında gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bir duyuru yayınladı. Barınma konusunda güçlük çeken ihtiyaç sahiplerine nakit destekleri yapılacağını bildiren bakanlık, ilgili yardım modeline ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

Evleri oturulamayacak derecede yıpranmış olan vatandaşlara bakım, prefabrik ev ve betonarme ev yapımları konusunda destek olacağını bildiren bakanlık, yardım tutarlarını şu şekilde belirledi:

  • Ev onarımı: 75 bin TL
  • Prefabrik ev yapımı: 150 bin TL
  • Betonarme ev yapımı: 200 bin TL

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI BARINMA DESTEĞİ AYRINTILARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 200 bin TL’ye varan barınma desteği için ihtiyaç sahiplerinin kapsama dahil edildiğini belirtti. Aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’ini aşmayan ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri bu yardım modeli için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen müracaat edilmesi gerektiği bilgisi kaydedildi.