Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik desteği paketinin detayları açıklandı. Özellikle son dönemde enerji fiyatlarına üst üste gelen zamlar sonrasında dar gelirli vatandaşlar için elektrik başta olmak üzere doğalgaz gibi destekler de veriliyor. Kimlik veya faturayla da alınabilen elektrik yardımından yararlanmak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor. 

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için verilecek destek kapsamında, belirlenen başvuru şartlarını taşıyan vatandaşların elektrik desteği yardımından yararlanması sağlanacak. PTT şubelerinden destek kapsamında yer alan vatandaşların destekten yararlanması sağlanacak. 

ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

ihtiyac-sahiplerine-elektrik-destegi-devam-ediyor-elektrik-destegi-nakit-alinir-mi-sartlari (2)

Elektrik faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için devlet desteği verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların gerekli şartları sağlamaları isteniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak ödemeler kapsamında vatandaşların elektrik faturalarını çok daha rahat bir şekilde karşılamaları hedefleniyor. 

Bu kapsamda 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsammında, düzenli merkezi yardım ve aylıklara yönelik düzenli nakit programı kapsamındaki kişiler yararlanacak. Buna ek olarak diğer birçok muhtaç aileye söz konusu desteklerin verilmesi hedefleniyor. 

ELEKTRİK YARDIMI NE KADAR?

Çocuk sayısına göre aylık 350 TL ve 650 TL arasında elektrik desteği verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda başvuruda bulanacak kişilerin kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerinden vatandaşların bu destekleri alması sağlanacak. Kişilerin aylık almaları için hanelerin sistem üzerinden aylık olarak kontrol edilmesi gerekecek. 

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Vatandaşların elektrik yardımı başvurusundan yararlanmak için ilgili şartları sağlamaları halinde e – Devlet üzerinden başvurularını yapmaları mümkündür. ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sayfası üzerinden T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifreleri ile vatandaşların başvurularını yapmaları mümkündür. Başvuru şartlarını taşıyanlar kısa sürede işlem yapabilirler.