Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği yeni proje kapsamında sıfır konut alacaklara yüzde 0,69’dan başlayan faizler ve uzun vadeli kredilerin verileceği öğrenilmişti. Geçtiğimiz günlerde ikinci el konutlar için de bir proje hazırlığı içerisinde olduklarını bildiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeye ilişkin detaylı bilgi verdi. 

Beklenen ikinci el konut projesine ilişkin açıklamaları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2023 yılının ilk Kabine Toplantısı’nın ardından yapan Bakan Kurum; “Şu anda bizim önceliğimiz; bir taraftan ilk evini alacak vatandaşlarımızın ev sahibi olması, diğer taraftan da yeni konut arzını artırmak, istihdamı-üretimi artırmak. Yani hepsini eş zamanlı yürütmek. İkinci elle ilgili de destek olmak için çalışmalar yapacağız. Ama henüz şu aşamada somutlaşmış bir çalışma yok” diye konuştu. Ardından desteğin detaylarına değinen Bakan Kurum, vatandaşların kafasındaki soru işaretlerini giderdi. 

Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

İKİNCİ EL KONUT DESTEĞİ UZUN VADELİ PLAN 

İlk amaçlarının sıfır konut kampanyası kapsamında sektöre ve vatandaşa destek olduğunu hatırlatan açıklamalarının ardından ikinci el konut kampanyasına ilişkin sorulara yanıt veren Bakan Kurum, kısa vadede böyle bir planın olmadığının altını çizdi. Çalışmaların başlayacağını belirten Bakan Kurum, çalışmaların daha uzun vadede gerçekleşeceğini şu ifadeler ile kullandı: 

“Kısa vadede bir şey beklemeyin; ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz. Sonuçta biz elimizdeki tüm araçları kullanarak çözümler üretiyoruz. Kira ile ilgili bir sınırlama getirdik. 'Alt gelirlilere destek olacağız' dedik. Alt gelirle ilgili büyük bir kampanya yaptık. 'Orta gelire destek olacağız' dedik; orta gelirle ilgili ilk evini alacak, yeni evini alacak kişilere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık; işte 2 milyona kadar 0,69, 2-4 milyon arası 0,79, 4-5 milyon arası 0,99 olacak şekilde. Burada önceliğimiz; ilk evini alacak kişiler, yeni evini alacak kişiler.”

İKİNCİ EL KONUT İÇİN DESTEK ŞARTLARI AYNI OLMAYACAK

ikinci-el-konut-projesi-bekleyenlere-bakan-kurumdan-aciklama-geldi

Sıfır konut alımı için gerçekleştirilen kampanya kapsamındaki faiz indirimi ve uzun vade şartlarını hatırlatan Bakan Kurum, kendisine yöneltilen sorular üzerine ikinci el konutta şartların aynı olmayacağının altını çizdi. Önceliğini sıfır ev kampanyası olduğunu bildiren Bakan Kurum, gerekçe olarak ise şu ifadeleri kullandı: 

“Sonuçta ilk ev, yeni ev. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz. Diğer taraftan da ilk evini alacak orta gelire destek oluyoruz. Bunu zaten kampanyanın başında ikinci evlere yapmamamızın sebebi, üretimi de artırmak istiyoruz, istihdam da artsın, üretim de artsın. Dolayısıyla ikinci el ile ilgili veya orta gelirin üstündeki evlerle alakalı yapılacak bir çalışma, aynı desteklerle olmayacak. Yani ikinci el konut alacaklar için ilk evini alacaklara uygulayacağımız destekleri uygulayamayacağız. Ama önü açılacak mı, açılacak. Ama oradaki bir kampanya veya bir kredi faiz desteği, işte Hazine'nin desteği, yüklenicilerin desteği ile olacak bir iş değil. Çünkü orada yüklenici yok. Öbür tarafta 'üretimi artıralım' istiyoruz, 'garanti altına alalım' istiyoruz. Dolayısıyla onlara kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar. Sorunları o aslında. Sonuç olarak zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışmalar yapacağız.”