Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak yurdun dört bir yanında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları sosyal yardımlara devam ediyor. Gelir durumu yetersiz olan ailelerin ilkokul ve lise gibi okullarda eğitime devam eden çocukları için PTT aracılığıyla ödemeler yapılacak. Ocak ayına girilmesiyle birlikte SYDV tarafından verilen sosyal destek ödemelerinde de artış yaşandı. Başvurusu onaylanan kişilere bu destek ödemeleri anında hesaplara yatırılıyor. Halk arasında çocuk yardımı olarak bilinen bu destekten kimlerin yararlanacağı belli oldu.

Çocuk Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Devletin sosyal yardımları 2023 yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle maddi durumu yetersiz ailelerde eğitim hayatına devam eden çocukları desteklemek için sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocuklu ailelere sunduğu maddi desteklere e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapılabiliyor. Halk arasında SED yardımı olarak da bilinen bu sosyal yardımlar çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere veriliyor.

2023 SED Yardımı Ne Kadar?

ilkokul-ortaokul-lise-ve-universiteye-giden-cocugu-olanlara-pttden-3295-tl-nakit-veriliyor (2)

Çocukların okul ve gelişimsel ihtiyaçlarını en düşük seviyede bile karşılamakta güçlük yaşayan ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi destek veriliyor. Çocukların kendi kendine yeter hale gelinceye kadar bakım ve destek görmesini sağlayan bu sosyal yardımlar ekonomik ve psiko sosyal olarak veriliyor. 2023 yılında zamlanan SED yani çocuk yardımı ödemeleri çocukların yaşına göre şu şekilde değişiklik gösteriyor:

·         İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için 2.059 TL

·         Yükseköğretim gören çocuklu ailelere 3.708 TL

·         Kuruluş bakımından ayrılan geçlere 1.648 TL

Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

SED Yardımı Başvuru Ekranı

Halk arasında çocuk yardımı olarak da bilinen SED yardımından yararlanabilmek için ailelerin e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Haklarında bakım tedbiri kararı verilen çocuklar ailesi veya yakınları yanına verildiklerinde SED yardımı almaya hak kazanıyor. Bu durumda öğrenim hayatına devam eden çocuğu olanlar e-Devlet veya SYDV aracılığıyla çocuk yardımı başvurusu yapabilir.