Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor

İngiliz hükümetinin yapmış olduğu vergi indiriminden sonra değer kaybı yaşamaya başladı. Faizin artırılması da düşüşü engelleyemedi. Bunun sonucu olarak da Sterlin Dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti. Dün gelen tahvil hamleleri de Sterlinin değer kaybetmesini önleyemedi.

İngiltere’de son günlerde ardı ardına siyasi gelişmelere gebe kaldı. Temmuz ayının ilk haftalarında İngiltere Başbakanının istifa etmesi, yeni Başbakanın atanması daha sonra İngiltere Kraliçesinin yaşamını yitirmesi İngiltere hükümetinde önemli değişimler yaşandı. İngiltere’de meydana gelen bu değişimler dünya siyasetinin ile ekonomisinin zor günler geçirdiği bir dönemde olması İngiltere ekonomisini zor durumda bıraktı. İngiltere’de meydana gelen yeni yönetim, Ukrayna Rusya savaşı, Çin Tayvan gerginliği ABD dolarında değer kazanması ile İngiliz sterlininde düşüşe neden oldu.

Dünya genelinde meydana gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle yalnızca İngiliz para birimi sterlin değil diğer ülke para birimleri de ABD doları karşısında değer kaybettiler. Euro/dolar paritesi de psikolojik seviye olan 1.00’in altında düşüş yaşadı. Japon yen’i Japonya Merkez Bankasının 24 sene sonra yaptığı müdahaleye rağmen değer kaybını önleyemedi. Dolar zirve yapmaya devam ediyor.

Sterlin'de Değer Kaybı İvme Kazandı

Sterlin’in yaşamış olduğu değer kaybı, hükümetin açıklamış olduğu 45 milyar sterlini bulan vergi indirimleri sonrasında biraz ivme kazanmış oldu. İngiltere Maliye Bakanı yaptığı açıklamada bir kuşağın görmüş olduğu en büyük vergi paketindeki amaç, işletmelerin ve ailelerin enerji ödemelerinde yardımcı olmak ve ekonomiye katkı sağlamak amacımız demiştir. 

Bu açıklanan paket 1972 yılından bu yana açıklanan en büyük ekonomik paket olmaktadır. İngiltere Merkez Bankası % 14 faiz artırımı ile politika faizini % 2.25 seviyesine çekti. Sterlindeki düşüş dip arayışında olduğu belirtilmektedir. İlk destek 1.0350 seviyelerinde olurken, bu noktada gelen tepki alımları daha güç kazanmış olarak görülmemektedir. Daha sonraki destekler1.00-1.10seviyelerini izlerken tepki çıkışı olan ilk dirençler 1.09-1.10 seviyelerine ulaşırken önemli direnç 1.14 noktasında olmaktadır. Destek seviyelerinde meydana gelen sert düşüş ile tepki alım denemeleri meydana gelse bile denge ve destek arayışları devam edebilir.