Teknoloji devi Apple, yılların iş birliğini bozmaya hazırlanıyor! Teknoloji devi Apple, yılların iş birliğini bozmaya hazırlanıyor!

Dijitalleşen dünyanın ve artan akıllı telefon kullanımın getirileri ile birlikte dünya genelinde büyük bir popülerliğe kavuşmayı başarmış olan sosyal medya uygulamaları, kötü niyetli kişilerin de hedeflerinde yer almaya başladı. Fotoğraf, sesli mesaj ve daha pek çok özel bilgiyi içeriklerinde barındıran sosyal medya uygulamalarının başkalarının ellerine geçerek kötü amaçlar uğrunda kullanılması, sosyal medya kullanıcılarının platform yetkililerinden yüksek güvenlik önlemlerini taleplerini etmelerine sebep oldu. 

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılanlardan birisi olan WhatsApp, son dönemlerde uçtan uca şifreli güvenlik yöntemleri sayesinde kullanıcılarının güvenini kazanmayı başardı. Dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılan WhatsApp’ta gelişim devam ederken bir haber de Instagram’dan geldi.

Sıklık ile kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilen kullanıcı hesapları ile gündeme gelen Instagram, yeni bir duyuru yayınladı. Söz konusu duyurusu ile milyonlarca kullanıcısının yüreklerine su serpen Instagram yönetimi, detayları paylaştı. 

“HESABIM BAŞKASININ ELİNE GEÇTİ” SEÇENEĞİ AKTİF EDİLDİ!

instagramdan-kullanicilarini-rahatlatan-yeni-karar-calinan-hesabinizi-kendi-imkanlariniz-i

Popüler sosyal medya uygulamalarından olan Instagram, yeni bir duyuru yayınladı. Söz konusu duyurusunda “hesabım başkasının eline geçti” seçeneğini aktif ettiğini belirten Instagram yönetimi, çalınan hesapların kurtarılabileceğini ifade etti. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların daha güvenli bir kullanım deneyimi yaşayacağı tahmin edilirken ilgili seçeneğin kullanılabilmesi için kullanıcı adı, telefon numarası ya da e- posta bilgilerinin talep edileceği öğrenildi. 

ÇALINAN INSTAGRAM HESABI NASIL GERİ ALINIR?

Instagram tarafından yapılan duyuruya göre çalınan hesabın geri alınabilmesi için Instagram’ın “hacked” sayfasına girilmesi gerektiği bilgisi kaydedildi. Telefondan veya masaüstü tarayıcılarından ilgili sayfaya girilebileceği belirtilirken sayfanın açılan ekranında yer alan “hesabım başkasının eline geçti” seçeneğinin işaretlenmesi gerektiği ve sonrasında da ilgili talimatların takip edilmesi gerektiği bilgileri verildi.  

Aynı numaraya kayıtlı birden fazla Instagram hesabının bulunması durumunda kurtarılması istenen hesap ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi gerektiğini ifade eden Instagram yönetimi, aşamaların tamamlanmasından sonra hesabın kurtarılacağını bildirdi.