Günümüz teknolojisinde her yaş grubunda artan internet kullanımı, artık bir lüks değil temel ihtiyaç olarak değerlendirilmeye başlandı. Eskiden sıklık ile kurumsal işlemleri veya basit sosyal medya platformları için kullanıldığı düşünülen internet, bugün bankacılık işlemlerinden eğitim programlarına kadar birçok konuda başvurulan bir numaralı etken haline geldi.

Instagram’da şaşırtacak yenilikler için hazırlıklar başladı! Instagram’da şaşırtacak yenilikler için hazırlıklar başladı!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonlarının yerini akıllı cihazların alması, sosyal medya platformlarının popülerlik kazanmasına ve yanı sıra kurumsal işlemlerin dijital ortamlar üzerinden çözme kavuşturulmasına aracılık etti. Bugün her yaştan ve her statüden kişilerin ellerinde akıllı telefonlara rastlamak mümkün hale gelmişken bu durum “çağın gerekliliği” olarak yorumlanmaya başlandı. 

Bankacılık, iş, eğitim, alışveriş ve daha pek çok alanda ihtiyaç duyulan internet kullanımı, bazı durumlar ve olaylar karşısında devlet büyükleri tarafından kontrol altına alınabilmektedir. Ülke bazında veya bölge bazında kısıtlanabilen internet erişimi, birçok vatandaşın da tepkisine yol açmaktadır. Son olarak 13 Kasım tarihinde Taksim’in İstiklal Caddesi’nde gerçekleşmiş olan bombalı terör saldırısının ardından kısıtlanan internet erişimi, ülke vatandaşlarının birçoğu tarafından eleştirildi. Bu durum karşısında internete erişim sağlayabilmek adına farklı yollar deneyen kullanıcılar, “bant daraltma”, “bant kısıtlaması” gibi konu başlıklarını sorgulamaya başladı. 

BANT GENİŞLİĞİ NEDİR?

internete-erisim-nasil-kisitlanir-bant-daraltma-nedir-bant-kisitlamasi-nelere-sebep-olur-1

Bant genişliği, erişim sağlanmak istenen web sitesinin kapasitesini ifade etmek için kullanılan bir tabirdir. Her web sitesinin bant genişliği farklıdır. Bant genişliği fazla olan web sitesi, aynı anda daha fazla kullanıcı tarafından erişilir durumdadır. Tersi olarak da bant genişliği ne kadar az ise o sitenin aynı anda ağırlayabileceği misafir kullanıcısı sayısı da ona göre düşüktür. 

BANT DARALTMA NEDİR?

Bant daraltma uygulaması, geçtiğimiz gün ülke kullanıcılarının da karşı karşıya kaldıkları bir uygulamadır. Bu uygulamada bant aralığı yani web sitesine erişim sağlamaları izin verilen kullanıcı sayısı düşürülür, böylelikle de internet hızında bir sorun olmamasına rağmen o siteye giriş yapmak güçleşir.