Geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine ilişkin bir sunum gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında alım yapılacağı öğrenilmişti. MEB’in yapacağı TYP alımları kapsamında yetkili aracı merci olan Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) gözlerini çevirmiş olan vatandaşlar, alımlar ile ilgili olarak detayları merak etmeye başladı.

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

İstihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek amacıyla İŞKUR tarafından devreye alınmış olan TYP işe alımlarının 2023 yılında da devam edeceği Bakan Mahmur Özer’in açıklamaları ile ortaya çıkmıştı. Okullarda temizlik ve güvenlik görevlisi alımı yapılacağını bildiren Bakan Özer, alımların TYP kapsamında İŞKUR üzerinden yapılacağını bildirmişti. 2023 yılının gelmesiyle birlikte gözler MEB ve İŞKUR’a döndü.

MEB, TYP KAPSAMINDA PERSONEL ALACAK

iskur-typ-alimlari-icin-mebin-sinyaliyle-harekete-gecti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den TBMM’de gelen açıklama sonrası, MEB’in TYP kapsamında temizlik ve güvenlik görevlisi alımı yapacağı öğrenilmişti. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 bin personel alımını TYP üzerinden gerçekleştirmiş olan MEB’in bu seneki alımları ne zaman yapacağı ise, iş arayan vatandaşların gündemine oturdu. 

Henüz, TYP alımlarına ilişkin herhangi bir ilan yayınlamayan MEB’in alımları ne zaman yapacağı bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde detayların netleşmesi beklenen MEB TYP alımında yetkili her zamanki gibi İŞKUR olacak.

TYP’DEN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLARI SAĞLAMAK GEREKİYOR

Öte yandan İŞKUR’un hayata geçirdiği TYP kapsamındaki işlere başvuru yapabilmek için birtakım şartları taşımak gerekiyor. Temelde yalnızca T.C. vatandaşı olanları TYP’den yararlandıran İŞKUR, aynı zamanda bu vatandaşların 18 yaşını geçmiş olmasını ve İŞKUR’a kayıtlı olan işsizler olmasını da talep ediyor. Ancak, İŞKUR’un şartları bununla sınırlı kalmıyor.

İsteğe bağlı sigortalılık hariç Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında sigortalı olanları TYP’den yararlandırmayan İŞKUR, aynı zamanda emekli ve malul aylığı alıyor oranları da TP kapsamına almıyor. TYP’den yararlanmak için açıköğretim hariç öğrenci de olmamak gerekiyor.