BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

İşsiz Vatandaşlara Destek İşe Başlamak İsteyenlere Yardım

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı farklı kategoriler ve meslekler için iş arayanlara nakdi destekler yapmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara gelir sağlıyor. Gelir artırma fırsatı ellerine geçiyor. Aile Bakanlığı aracılığıyla ödemelerden yararlanmak için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. İşte o koşullar…

İş Bulma Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

İş bulma yardımı Aile Bakanlığı aracılığıyla yapılan sosyal yardımlardan sadece bir tanesi. Bu yardım ile bakanlıktan işsiz vatandaşlara İŞKUR ile imkan sağlanıyor. Nakdi ve sosyal yardım ödemesi yeni iş bulanlara da yapılıyor. Vatandaşlar bu ödeme ile asgari ücret ile sosyal güvenceli iş bularak ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Peki bu yardım için başvuru nasıl yapılır? Kimlere iş bulma desteği verilir?

Başvuracak Kişiler İçin Şartlar Bulunuyor

Aile Bakanlığı aracılığı ile sunulan iş bulma yardımından tüm işsizler yararlanamıyor. Yardımdan faydalanabilmek için bazı şartlar karşılanmalıdır. İş bulma yardımı almak isteyen vatandaşlar bakanlık aracılığıyla stabil olarak yardım ödemesi yapılan bir aile içerisinde bulunması gerekiyor. Kişilerin 18 ile 55 yaş arası olmaları çalışmalarında bir engel olmaması şartıyla iş bulma yardımı alması mümkün hale geliyor.

İŞKUR Yönlendirme Yapıyor

Aile Bakanlığı’ndan iş bulmak ve yardım alabilmek amacıyla ilk tercih dayanışma ve sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla koşulları karşılayan kişileri İŞKUR'a yönlendiriliyor. İŞKUR yönlendirilen vatandaşların yaşadıkları yerlere mesleki nitelikleri ve kişisel durumlarına göre onlara uygun işleri sunmaya devam ediyor. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar işverenlerle yönlendirilen iş ilanları altında görüşmeler yapabilir. Anlaşma sağlandığında Aile Bakanlığı bu vatandaşlara iş bulma yardımı ödemesi yapar ve ödeme tutarı brüt olarak hesaplanan asgari ücretin üçte biri kadardır. 1 Temmuz'dan itibaren 4.404 liradır. Aile Bakanlığı aracılığıyla yapılan yardım bir defalıktır. Vatandaşlar yılda yalnızca bir kere bu ödemeden yararlanabilir.