Yeni yılda altın fiyatları Ocak ayı ortasında rekor kırmaya devam ediyor. Altında yükseliş dikkat çekerken uzman isimlerden piyasalara ilişkin önemli değerlendirmeler yapıldı. Konuya ilişkin önemli detayları aktaran İslam Memiş, dolar için 2023 yılında çok bir şey beklenmemesi gerektiğini söyledi. 

Altın fiyatlarında rekora doymayan bir yıl görülebileceğinin altını çizen İslam Memiş, döviz yatırımcısına da önemli uyarılarda bulundu. Dolar kurunun 18,80 TL seviyelerinde devam eden hareketine işaret ederek, ons altındaki hareketlilikle beraber gram altında 1.161 lira seviyesi ile rekor kırdığı aktarıldı. Yatırımcılar ise son hareket sonrasında nasıl bir pozisyon alacaklarını araştırmaya başladı. 

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

SADECE İKİ HAFTADA 80 DOLAR KAZANDIRDI

Piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ons altında son dönemde görülen hareketliliği değerlendirdi. Ons altının yükselmesinde küresel ekonomideki yavaşlama ve ABD’den gelen enflasyon oranlarının etkili olduğunu söyleyen İslam Memiş, FED’i daha düşük oranlı faiz artışına yönlendireceğine dikkat çekti. 

2022 yılının ilk çeyreğinde kazancını yılın kalanında silerek yılı kazançsız kapatan ons altın, 2023 yılının daha ilk iki haftasında 80 dolara yakın kazandırmayı başardı. 2022’deki kayıpları bu sayede silmeyi başardığına dikkat çekti. 

İSLAM MEMİŞ’TEN KRİTİK DOLAR YORUMU

islam-memisten-carpici-dolar-yorumu-2023te-altin-ve-dolar-piyasalarinda-ne-olacagini-degerl

Dolar kuruna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, Hazine ve Maliye Bakanı’nın sözlerini hatırlatarak sert düşüşlere ve sert yükselişlere izin verilmeyeceğinin altını çizdi. İç piyasalarda yaşanan birçok olumlu gelişmenin dolar tarafından 2023 yılında çok da bir şey beklenmemesi gerektiğini söyledi. 

DOLAR/TL NE KADAR OLDU?

Doların alternatifi olan euro sterlinin geçen yıl dip seviyelere gerilediğini aktaran İslam Memiş, 2023 yılında farklı para birimlerine yatırım yapanların kazanacaklarına inandığını ifade etti. Dolar karşısında euro ve sterlinin daha iyi bir yatırım olabileceğini söyledi. Hafta sonunda Dolar/TL ise 18.78 seviyesinde seyretmeye devam ediyor.