Senelerdir aramızda olan ve son dönemlerin en çok korkulan rahatsızlıkları arasında bulunan kanser hastalığı, bugün her yaş grubundan bireyde sıklık ile görülmeye başlandı. Son dönemlerde adeta bir gribal enfeksiyon gibi sıklık ile tanısı konulan bir hastalık haline dönüşen kanser hastalığı, bilim insanlarını da çaresiz bıraktı. Kanser hastalığı üzerine yürütülen bilimsel çalışmaların kanserin kesin olarak yok edilmesi konusunda bir sonuca varamaması, uzmanların da bu rahatsızlıktan ürkmesine sebep oldu. 

Hücrelerin bozulmasından ötürü ortaya çıkan ve türüne göre öldürücülük oranı yüksek olabilen kanser hastalığı, meme kanseri çeşidi ile kadınların korkulu rüyası haline geldi. Meme kanserinin erken teşhisinin tedavi sürecinde oldukça önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan bilim insanları, bu konu üzerinde yürüttükleri çalışmalar ile de kadınlara ışık olmaya çalıştı. 

Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler

Birçok farklı platformda kadınların kendi kendilerine de meme kontrolü yaparak olası bir kitlenin tespitini yapabileceklerini belirten uzmanlar, kitlelerin erken fark edilmesinin olası bir kanser teşhisinde hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Bu kapsamda kadınların içleri bir nebze olsun rahatlasa da bugün yayınlanan bir çalışmanın sonuçları oldukça tedirgin etti. İspanyol bilim insanları tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları, kamuoyu ile paylaşıldı. 

800 BİN KADININ VERİLERİ KULLANILDI!

ispanyol-bilim-insanlarindan-kadinlara-uyari-zararsiz-kitleler-meme-kanseri-riskini-arttiri

İspanyol bilim insanları Hospital del Mar hastanesinin verilerini kullanarak bir çalışma yürüttü. 1996- 2015 yılları arasında hastanede en az bir kez meme taraması yaptırmış olan 50- 69 yaş aralığında bulunan 800 bin kadının verilerini kullanan bilim insanları, 2017 yılına kadar toplamda 11 bin 708 kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu, 17 bin 827 kadına ise iyi huylu meme hastalığı tanısı konduğunu ifade etti. 

İYİ HUYLU KİTLELERE DİKKAT!

Kanser teşhisi konmuş olan kadınların verileri incelendiğinde 1000 kişiden yaklaşık olarak yüzde 25’ine daha önce iyi huylu meme hastalığı teşhisi konmuş olduğu ortaya çıktı. Bu durum karşısında vatandaşları uyaran uzmanlar, iyi huylu meme hastalığı teşhisi almış ancak aile geçmişinde meme kanseri öyküsü bulunan kişilerin kişiye özgü meme taraması yaptırması gerektiğini ifade etti.