Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte değerlenen brent petrol, akaryakıt fiyatlarının da fahiş seviyelere dayanmasına sebep oldu. Bu durum araç sahiplerini oldukça zor bir durumda bırakırken toplu taşıma ücretlerinin zamlanması, aracı olmayan vatandaşların da bellerinin bükülmesine yol açtı. Son olarak İBB UKOME tarafından açıklanmış olan yüzde 29,10’luk ulaşım zammı, İstanbullu vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı. Bu durum büyük şehrin en büyük problemleri arasında gösterilen taksi sorunu için de yeni çözümlerin getirilmesi adına harekete geçirdi. 

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

Akaryakıt fiyatlarından ötürü kısa mesafe için yolcu almak istemeyen İstanbullu taksiciler, son dönemlerde İstanbul’da yaşayan vatandaşların korkulu rüyaları haline geldi. İşlek, işlek olmayan, gece, gündüz gibi parametrelere bağlı olmaksızın taksi bulmakta güçlük çeken vatandaşlar, her fırsatta bu sorunlarını dile getirmeye başladı. Bu durum karşısında harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tasarlanmış olan yeni taksi modelini tanıtarak konuya ilişkin bilgi verdi. 

PROTOTİPİ TANITILDI!

istanbul-taksilerinde-81-kisilik-yeni-donem (2)

İstanbul’da yaşanan taksi sorununa karşılık harekete geçen istanbul Büyükşehir Belediyesi, kullanılmayan minibüsleri ve dolmuşları taksiye dönüştürmeye karar verdi. Bu girişimi İstanbul’un taksi probleminin çözülebilmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiren İBB yetkilileri, minibüs ve dolmuşlardan dönüştürülmüş olan ilk taksinin prototipini tanıttı. Araç içerisinde yer alan panik butonu gözlerden kaçmazken araçların 8+1 büyüklüğünde olacağı ve engelli kullanımına da müsait olacağı ifade edildi. 

PANİK BUTONU ŞOFÖRLER İÇİN!

İhtiyaç fazlası olan 322 dolmuş ile 803 minibüsün taksiye dönüştürüleceği kesinleşirken yeni araçların şubat ayının ikinci haftası itibari ile hizmete başlayacakları ifade edildi. Araç içerisinde bulunan panik butonunun ilk etapta yolcu için olduğu düşünülürken gerçek sonradan ortaya çıktı. Tanıtılan prototip araçta panik butonunun şoför için olduğunu belirten İBB yetkilileri, butona basılması durumunda aracın tepe lambasında “S. O. S” ibaresinin belireceğini ve ilgili ibare sayesinde de polisin aracı hemen durdurarak ortaya çıkan olumsuz duruma müdahale edeceğini ifade etti.