Dün sabah saatlerinde İstanbul'da korkunç bir kaza meydana geldi. Bir tramvay belediye otobüsüne çarptı. Kazada körüklü otobüs ortadan ikiye bölünürken, tramvay da raydan çıkarak büyük hasar aldı. Kazaya neden olan tramvayın sürücüsü, olay anında baygınlık geçirmiş olabileceğini söyleyerek, kazanın neden gerçekleştiğini bilmediğini dile getirdi.

İstanbul'da dün sabah saatlerinde adeta felakete davet çıkaran bir kaza yaşandı. İçinde çok sayıda yolcu bulunan tramvay, o sırada tramvay yolundan geçmekte olan ve aynı şekilde yolcuyla dolu olan bir otobüse çarptı. Kazanın etkisiyle körüklü otobüs ortadan ikiye bölündü. Tramvay ise raydan çıktı ve çok büyük hasar aldı. Hem otobüste hem de tramvayda bulunan yolcular kaza anında çok büyük bir korku ve panik yaşarken, 33 kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

Yaralılar arasında tramvayı kullanan sürücü de bulunmaktaydı. Kazanın ardınan hemen hastanaye kaldırılan sürücü, tedavisinin ardından polis tarafından gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan tramvay sürücüsü, adliyeye sevk edilerek bir de savcı karşısında ifade verdi. Olaya ilişkin başlatılan soruşturmada ifadesi en fazla önem arz eden kişilerden biri olan tramvay sürücüsü, verdiği ifadeyle herkesi şaşırttı. 

Tramvay sürücüsü savcı karşısına çıkarıldığında, "Olay sabahı o ana kadar bir şey yememiştim. Kazanın nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Belki açlıktan baygınlık geçirmiş olabilirim." dedi. Onlarca kişinin canını taşıyan bir toplu taşıma aracını, saatlerce aç bir şekilde kullanan o sürücünün sorumsuzluğu pes dedirtti. 

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Tramvay sürücüsü savcıya, "Sabah işe gitmek üzere 5:30'da işe başlamak üzere iş yerimdeydim. 6:30'da ilk seferimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. 09:00 sularında ise ikinci seferimi yapmak üzere yeniden hareket ederek ilk duraktan yolcuları aldım. Son hatırladığım şey yolu takip ettiğimdi. Kaza anını hatırlamıyorum. Sabah kahvaltı yapmamıştım. Açlıktan baygınlık geçirmiş olabilir. Baygınlık geçirmeme neden olacak kronik bir rahatsızlığım yok. Ne kadar süre baygın kaldım, tramvay ne kadar mesafeyi benim kontrolüm dışında gitti hiç bir fikrim yok. Kendime geldiğimde kaza gerçekleşmişti. Ambulansları gördüm ve sağlık görevlileri beni hastaneye kaldırdı." dedi. 

Ayrıca "7 senedir bu işi yapıyorum. Tecrübeli bir çalıştım. Bu zamana kadar başımdan hiç kaza geçmedi. Sinyalizasyon sisteminde bazen sıkıntılar çıkabildiğinden tramvayı manuel olarak kullanırım. Bu sayede trafiğe ve çevreye daha fazla hakim olabiliyorum. Olay anında sinyalizasyon sisteminin doğru çaışıp çalışmadığı hakkında bir fikrim yok. Olayda herhangi bir kastım söz konusu değildir." dedi.

Tramvayı kullanan kişinin ifadesini dinleyen savcılık, "Bilinçli taksirle çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan tutuklanmasını istedi.