A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

2023 yılının ilk ayı, hükümet kararları açısından oldukça hızlı başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ile emeklilerin zamlarının belirlenmesinin ardından hükümetin ilk durağı vergi, harç ve ceza kalemlerinin zamlanması oldu. Yeniden değerleme oranınca belirlenmiş olan vergi, harç ve cezaların ardından sektörleri hareketlendirecek kararlara arka arkaya imza atılmaya başlandı. Emlak sektörünü hareketlendirecek sıfır konut projesinin ardından yolcu taşıma sektörünü ilgilendiren bir kara geldi.

Yeni bir karara imza atmış olan hükümet, yolcu taşımacılığını ilgilendiren yeni karar kapsamında gerekli olan ehliyet yaş sınırını indirdi. Böylelikle istihdamı gençleştirmeyi ve sektörün iş açığını kapatmayı amaçlayan hükümet, aynı zamanda sektörde yer alan birtakım zorlukları gidermek ve aksaklıkları daha hızlı çözüme ulaştırabilmek adına prosedürlerde esnemeye gitti.

BÜYÜK OTOBÜSLER İÇİN SÜRÜCÜ YAŞ ŞARTI DEĞİŞTİ

istihdam-olusmasi-icin-o-sektorde-yas-siniri-2-yil-asagiya-cekildi (2)

Yeni bir düzenleme, geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile birlikte değişen yönetmelik kapsamında, büyük otobüs kullanacak sürücülerde bulunan ehliyet yaş sınırı olan 26 iki yaş geriye çekildi. Böylece büyük otobüs sürücüleri için aranan ehliyetlerde yeni yaş sınırı 24 oldu. Yönetmelikle birlikte yapılan tek değişiklik de bu olmadı.

Aynı yönetmelik kapsamında engelli yolcuların rehber köpekleri olması halinde belirli şartların sağlanması koşuluyla bu köpekler ile seyahat edebilmeleri mümkün hale getirildi. Bunun yanı sıra diyaliz merkezlerinde tedavi gören engelli bireylerle bunların velilerini taşıyan firmalar için yetki belgesi alma şartları daha kolay bir hal alırken, yolcu taşımacılığında asgari kapasiteyi sağlayacak taşıt yaş şartı ise 12’den 15’e yükseltildi.

PROSEDÜRLERİN HIZLANDIRILMASI İÇİN YENİ DÜZENLEMELER GELDİ

Öte yandan gençlerin istihdama katılmasını artıracak ve sektörlerdeki şoför açığını kapatacak birtakım kararlara imza atan yeni düzenleme kapsamında, yolcu acenteliği hizmeti yürütenlerin hizmet verebilecekleri firma sayısı hususunda sınır olan 10, yapılan değişiklikle 20’ye çıkarıldı. Ek seferler ile yapılamayan seferler yerine yapılacak yeni seferlerin bildirimine ilişkin de maddeler içeren bu yeni düzenlemede, prosedürleri kolaylaştıracaklar adımlar atıldı.

Uygulama kullanan terminal işletmecilerinin bu uygulamadan kaynaklanan sorunları giderebilmek adına kısa unvan, logo ve amblem kullanımında daha kolay bir yol izleyebilmesi için yeni düzenleme kapsamıyla bu konudaki prosedürler de esnetildi. Aynı zamanda mesleki saygınlık kriteri nedeniyle işletmelere kesilecek olan yetki belgesi iptali cezası, geçici olarak faaliyet durdurma cezası ile değiştirildi.