2022 yılının zorlu ekonomik şartları sebebi ile temmuz ayında yüzde 30’luk bir ara zam yansıtılmak durumunda kalınan asgari ücret, aralık ayının son haftasında 2023 zammı ile duyuruldu. İşveren, işçi ve bakanlık tarafları arasında yürütülen asgari ücret belirleme görüşmeleri sonucunda işveren ve işçi taraflarının ortak noktada buluşamaması sebebi ile devreye giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücret zammının yüzde 54,66 olduğunu açıkladı. Böylelikle güncel asgari ücret tutarı 5 bin 500 TL’den 8 bin 506 TL’ye yükselmiş oldu. 

Asgari ücret zammı kimileri tarafından yetersiz bulunsa da işverenler için bir hayli masraflı olduğuna dair sesler yükselmeye başladı. Bu durum karşısında devletin asgari ücret desteği 250 TL’den yükseltildi. Yükseltilen bu tutar ile birlikte asgari ücretli bir çalışanın işverene aylık maliyetinin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Uzmanlar, işverenler için gerekli hesapları ortaya koydu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNİ ARTIRDI!

isverenler-dikkat-asgari-ucret-desteginin-yaninda-maliyet-hesabi-da-ortaya-kondu (2)

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

İlk etapta asgari ücret desteğini 250 TL olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonrasında düzenlenen AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nın ardından işverenlere müjdeli bir haber verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vermiş olduğu müjdeli haberde şu ifadeleri kullandı: “Özellikle küçük işletmelerimizin bu yükün altından daha da kolay kalkmalarını sağlayabilmek amacı ile asgari ücret desteğini 400 TL’ye yükseltme kararı aldığımızı çalışanlar ve işverenler ile paylaşmak istiyorum.”

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR OLDU?

Yeni dönemde SGK priminin alt sınırı 10 bin 8 TL’ye, üst sınırı ise 75 bin 6 TL’ye yükseltildi. Böylelikle asgari ücretli çalışanın Ocak- Aralık 2023 döneminde işverene maliyeti 11 bin 759 TL’ye yükselmiş oldu. Verilen 400 TL’lik asgari ücret desteğinin de hesaba katılması ile birlikte ortaya konan ayrıntılı hesap ise şu şekilde:

  • Asgari ücret: 10.008 TL
  • İşveren işsizlik sigorta primi yüzde 2: 200,16 TL
  • SGK primi işveren payı yüzde 15,5: 1.551,24 TL
  • İşveren toplam maliyet: 11.759,40 TL