Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor! Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor!

1999 senesinde yürürlüğe girmiş olan ve senelerdir milyonlarca vatandaşın emeklilik hakkı önünde büyük bir engel olarak durmaya devam eden EYT, bu sene itibari ile resmen sonuca bağlandı. 2022 yılının temmuz ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan ve aralık ayının son haftasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları müjdelenmiş olan EYT düzenleme çalışmalarının, ocak ayı içerisinde Meclis’e taşınması ve ardından da yasalaşması bekleniyor.

İlk etapta 2 milyon 250 bin EYT’linin emekli olmasını sağlayacak olan yeni yasa için geri sayım devam ederken bu yasa ile birlikte işten ayrılacak olan EYT’li çalışanlarının kıdem tazminatlarını nasıl ödeyeceklerini düşünen işverenlere de müjdeli bir haber verildi. Normal şartlarda işverenin sorumluluğu altında olan kıdem tazminatı ödemesi için destek verileceğini belirten hükümet yetkilileri, işverenlerin yüzlerini bir nebze olsun güldürmeyi başardı. Kıdem tazminatı desteğinin ve kıdem tazminatı ödemelerinin nasıl yapılacağı merak konusu olurken Ekonomist Muhammet Bayram konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİNİ DEĞERLENDİRDİ!

isverenlere-25-milyar-tllik-kidem-tazminati-destegi-duyuruldu (2)

İşverenlere 25 milyar TL’lik kıdem tazminatı desteğinin verileceğinin açıklanmasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, aslında kıdem tazminatlarının işverenin sorumluluğunda olduğunu ve işverenlerin her çalışanı için senelik bir bütçe ayırması gerektiğini burguladı. Teoride var olan bu düşüncenin gerçek hayatta işlemiyor olmasından ötürü ilgili tutarın emeklilere tek seferde verildiğini ifade eden Bayram, EYT kapsamında birçok kişinin emekli olması işverenleri zora sokacağı için desteğin yerinde olduğunu belirtti. 

İşverenler için KGF destekli kredinin oldukça önemli olduğunu belirten Bayram, bu krediden limiti olmayan işverenlerin dahi yararlanabileceklerini ve söz konusu ödemenin yalnızca kıdem tazminatı ödemeleri için kullanılabileceğini ifade etti. 

“EKSTRA LİMİR ARTIRIMI OLUR!”

Normal şartlarda işverenlerin kıdem tazminatı ödemeleri için kredi çekmeleri durumunda yüzde 12- 13’lük bir faiz ile karşı karşıya kalacaklarını ancak KGF desteği sayesinde faiz yükünün de azalacağına dikkat çeken Bayram, 25 milyar TL’lik desteğin yeterliliği hakkında şu ifadeleri kullandı: “Her bir bireyin iş yerinde ne kadarlık bir çalışma yaptığını tahmin etmek zordur. Ancak 25 milyar TL’lik bir paket yetmese dahi devletimiz ekstra bir limit artırımında bulunacaktır diye düşünüyorum.”