İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

Sosyal medyada insanlar daha fazla izlenme alabilmek adına sınırları zorlamaya devam ediyor. Yabancı uyruklu bir kişi para yırtarak çektiği videoyu sosyal medyada paylaşınca başına büyük bir dert aldı. Kısa sürede yayılan ve büyük tepki toplayan video, emniyeti harekete geçirdi. Polis kısa sürede kimliği ve adresini tespit ettiği o kişiyi yakaladı ve gözaltına aldı.

Kısa süre önce Türk Lirasını aşağılayan bir harekette bulunan tanınmış bir sosyal medya fenomeni hakkında yasal işlem başlatılmıştı. Bu olayın üzerinden çok geçmeden benzer bir vaka daha yaşandı. İngilizce konuşmasından ve görünüşünden yabancı uyruklu olduğu anlaşılan bir adam, Türk Lirasını yırtarak bir video çekti. Video esnasında bu "para değil" diyen o adam, çektiği bideoyu sosyal medyaya yükledi.

Söz konusu video internet ortamında hızla yayıldı. Üzerinde Türk bayrağı ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu paraya yapılan hakaret, ciddi tepkilere yol açtı. Videoyu izleyen sosyal medya kullanıcıları, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabını yorumlara etiketleyerek tepkisini ortaya koydu.

Büyüyen tepkiler üzerine olaydan haberdar olan emniyet derhal harekete geçti. Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, derhal Türk Lirasına hakaret eden o adam ve videoyu çeken arkadaşının kimlik bilgilerine ve adresine ulaştı. Ankara'da yaşadıkları tespit edilen o saygısızlar, polis ekiplerince derhal yakalanarak gözaltına alındı. 

Eminyet olayın çözülmesinin ardından bir kamuoyu bilgilendirmesi yayınladı. Yayınlanan bilgilendirmede tepkilere neden olduğu gibi  o şahısların mülteci değil, bir öğrenci değişim programı vasıtasıyla ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrenciler olduğu belirtildi. Mogadişu asıllı Finlandiyalı öğrencilerin yakalandığını bildiren Emniyet Genel Müdürlüğü, şahısların şuan gözaltında olduğunu ve haklarında idari işlem başlatıldığını dile getirdi.

Emniyet tarafından yapılan bu bilgilendirmenin ardından tepkilerin yönü de değişti. Öğrenci olarak geldikleri ülkede, paraya hakaret eden öğrencilerin bununla da kalmayıp, misafiri olduğu ülkenin kurucusu ve bayrağına da saygısızlık yapan bu öğrencilerin derhal sınır dışı edilmesi gerektiğini düşünenler sosyal medyada tepkilerini ortaya koydu. 

Söz konusu yabancı öğrencilerin, neden paraya hakaret ettikleri, bu anları neden görüntüye aldıkları ve sosyal medyaya yüklediklerine dair herhangi bir açıklama yağılmadı.