Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı alımlar, 2023 yılında erken başladı. Genellikle bahar aylarında mülakatların çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmesi ile alımlarını bu aylara yoğunlaştıran kamu kurum ve kuruluşları, bu yıl ocak ayından toplu alımlar yapmaya başladı. O kamu kurum ve kuruluşlarından biri olan Jandarma Genel Komutanlığı, 2023 yılı için alacağı 1.680 sözleşmeli astsubay için düğmeye bastı.

Yeni yılda yayınladığı ‘Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Başvuru Kılavuzu’ kapsamındaki detaylarca alım yapacağı öğrenilen Jandarma Genel Komutanlığı personel alımına ilişkin tüm sorular yanıt buldu. Şartlarını açıklayan Jandarma Genel Komutanlığı aynı zamanda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı isteyip istemeyeceğine de açıklık getirdi. Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı, yayınladığı kılavuzda son başvuru tarihini de duyurdu. 

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY ALIMI BAŞVURU TARİHİ

jandarma-genel-komutanligi-2023-yili-astsubay-alimi-basvurularinda-son-gunler-yaklasti (2)

Bu yıla 1.680 sözleşmeli astsubay alımı ile başlayan Jandarma Genel Komutanlığı, yapacağı alımlar kapsamında adayların KPSS P3 2021-2022 (60 puan) veya KPSS P932022 (60 puan) puan türünde puanlarının olması halinde adaylıklarının geçerli olacağını bildiren bir kılavuz yayınladı. Kılavuzu kapsamında başvuru yeri, şekli ve tarihine ilişkin de bilgi veren Jandarma Genel Komutanlığı, başvuruların son gününün yaklaştığını duyurdu. 

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’na 1.680 sözleşmeli erkek ve kadın astsubay alımı yapacak olan Jandarma Genel Komutanlığı, başvuruların 15 Ocak 2023 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi (PTS) üzerinden e-Devlet aracılığıyla başvuruları alacak olan Jandarma Genel Komutanlığı, adayların KPSS notuna göre sıralamaya konup, kontenjanın 10 katı olacak şekilde sınava çağrılacağını ilan etti. 300 TL sınav ücreti yatıranların sınava katılım sağlayabileceğini belirten Jandarma Genel Komutanlığı sınav takvimine ilişkin bilginin resmi web sitesinden yapılacağını açıkladı.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY ALIMI ŞARTLARI

Yayınladığı kılavuzda şartlara ilişkin de bilgi veren Jandarma Genel Komutanlığı, astsubaylık için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ile ön lisans ya da lisans mezunu olmanın temel şart olduğunu bildirdi. Bunun yanı sıra KPSS puanı isteyen Jandarma Genel Komutanlığı, 01 Ocak 2022 tarihi itibarıyla düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 27 yaşını bitirmemiş olanların yani 1 Ocak 1995 ve sonrası doğanların başvuru yapabileceğini belirtti. 

Lisansüstü öğrenimini tamamlamış adaylar için 32 yaşını bitirmemiş olmayı şart koşan Jandarma Genel Komutanlığı; silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımak, 5237 sayılı Kanunun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisi ve evli ise kendisi ile eşi için mahkum edilmemiş olmak, ahlaka aykırı bir davranış geçmişine sahip olmamak, siyasi parti üyeliği bulunmamak, terör örgütleri ile legal ya da illegal bağlantısı olmamak, kötü alışkanlıklardan kaynaklı tedavi görmüş olmamak ve kamu haklarından mahrum kalmamak gibi şartların da sağlanması gerektiğini ifade etti.