Dünya Kupası'nda gün geçtikçe yeni sürprizler ortaya çıkmaya devam ediyor. Ancak kuşkusuz en büyük sürprizlere imza atan takım Japonya oldu. Grup aşamasında oynadığı 3 mücadelenin tamamında büyük sürprizlere imza atan Japonlar, E grubunu lider tamamladı ve herkesi şaşırtmaya devam etti. 

Dünya üzerindeki hangi futbolsevere sorarsanız sorun futbol kültürü deyince akıllara ilk olarak Japonya gelmez. Ancak son yıllarda Japonya'da da futbola olan ilgi oldukça arttı. Eskiden birkaç Japon oyuncu 5 büyük lig olarak adlandırılan liglerde top koştururken, 2022 Dünya Kupası'na katılan Japonya milli takımının kadrosundan 18 oyuncu Fransa'dan Almanya'ya, İspanya'dan İngiltere'ye dünyanın dört bir yanında üst düzey takımlarda oynuyor. 

Buna rağmen 2022 Dünya Kupası grupları belirlendiğinde, Kosta Rika, Almanya ve İspanya ile E grubunda mücadele edecek olan Japonya'ya kimse şans vermiyordu. Kağıt üzerinde Almanya ve İspanya'nın grup favorsisi olduğundan Japonya'nın en iyi ihtimalle Kosta Rika'nın önünde grubu 3. olarak bitireceği düşünülüyordu. 

2022 Dünya Kupası E Grubu mücadeleleri başladığında Japonya'nın hiç de sanıldığı kadar kolay bir lokma olmadığı da ortaya çıktı. Dünya Kupası Grup aşamasında ilk maçını Almaya ile oynayan Japonya, ilk yarısında 1-0 geriye düştüğü karşılaşmanın ikinci 45 dakikasında bulduğu gollerde Almanları 2-1 mağlup etmeyi başardı. 

5. kez dünya şampiyonu olarak Brezilya'nın rekoruna ortak olmak isteyen Almanya, büyük bir şokla Dünya Kupası'na başlarken, Japonya ise pes etmek nedir bilmeyen oyun anlayışıyla rakiplerine kolay lokma olmadığını gösterdi. 

Arjantinliler Sevinci Abartınca Kutlamalar Can Pazarına Dönüştü Arjantinliler Sevinci Abartınca Kutlamalar Can Pazarına Dönüştü

Almanya galibiyetiyle birlikte bir anda herkesin dikkatini çeken Japonya, ikinci mücadelesini ise Kosta Rika ile oynadı. İlk maçında İspanya'dan 7 gol yiyerek turnuvanın en ağır mağlubiyetini tadan Kosta Rika'nın Japonya için kolay bir rakip olacağı düşünülürken, Japonlar bu kez de Kosta Rika karşısında mağlup olarak herkesi şaşkına çevirdi. 

Kosta Rika maçının ardından, Almanya'nın Japonya'yı küçümsediği için yenildiği, Japonların aslında sanıldığı kadar iyi bir takım olmadığı konuşulmaya başlandı. Kosta Rika'nın defans bloğunu bir türlü geçemeyen Japonlar son dakikalarda gelen golle mağlubiyeti yaşadı. 

Grubun son maçı geldiğinde ise Dünya Kupası'nın favorilerinden biri olan İspanya ile Japonya karşı karşıya geldi. Bu maç öncesinde de kimse Japonlara şans vermiyordu. Tahminlere göre İspanya Japonya karşısında galip gelecek, Almaya da Kosta Rika'yı yenerek son 16  turuna bu iki takım çıkacaktı. 

E grubundaki takımların korkulu rüyası olan Japonya bu maçta da büyük bir sürprize imza attı. Karşılaşmanın henüz ilk dakikalarında geri düşen Japonya, tıpkı almanya maçında olduğu gibi ikinci yarda bulduğu iki golle İspanya'yı da devirmeyi başardı ve E grubunu hem İspanya'nın hem de Almaya'nın önünde, liderlik koltuğunda bitirmeyi başardı. Japonya, son 16 turunda F grubunda ikinci olan Hırvatistan ile karşı karşıya gelecek.