Ekonomi piyasalarında devam eden yukarı yönlü hareketler ve piyasaları direkt olarak etkileyen olumsuz gelişmeler, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Hali hazırda yükselen enflasyondan ötürü yüksek oranlı zamlar ile satışa sunulan hizmetler ve hizmet ürünleri ile çetin bir mücadele içerisinde olan vatandaşlara, hükümet kanalından sevindiren haberler geldi.

Sene başından bu yana artmaya devam eden enflasyon karşısında vatandaşları koruma altına almak adına maaş iyileştirme kararları alan ve çeşitli kategoriler altında avantajlı kampanyalar geliştiren hükümet yetkilileri, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir karara daha imza atılmasını sağladı. 1 Ekim tarihinde yeni yasama dönemine başlamış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne birçok farklı kategoride düzenledikleri maddeleri torba yasa şeklinde sunan hükümet yetkililer, tekliflerinin onaylandığını ve bazı maddelerin yürürlüğe girdiğini bildirdi. 

Ekim ayından önce de duyurulmuş olan ancak yasalaşmaları için Meclis’in açılması beklenen kanun teklifleri, resmen yürürlüğe girdi. SGK’dan KYK’ya birçok konu başlığı altında yapılan yeni düzenlemeler, ilgili gruplarda yer alan vatandaşların yüzlerini güldürdü. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

ÖĞRENİM KREDİLERİNDE FAİZLER SİLİNDİ!

kabul-edilen-torba-yasa-teklifi-resmen-yururluge-girdi-sgk-duzenlemelerinin-yani-sira-kyk (2)

Senelerdir lisans ve önlisans öğrencilerine öğrenim kredisi hizmeti sunan ancak bu ödemeyi faizi ile geri alan hükümet yetkilileri, yeni dönem ile birlikte faiz ödemelerinin silineceğine işaret etmişti. Milyonlarca genci ümitlendiren açıklamanın ardından torba yasa teklifinde yer bulan faiz mevzusu, nihayet sonuca ulaştı. 

Kabul edilen torba yasa teklifi kapsamında öğrencilerin bundan sonra anapara üzerinden ödeme yapacakları ve ödemesiz dönemlerinin 3 yıla çıkarılacağı bildirildi. Ayrıca daha önceden öğrenim kredisi almış ve halen faiz borcu bulunan mezunlardan da faiz ödemesi alınmamasına karar verildi. 

ENGELLİ VATANDAŞLARI İLGİLENDİREN YENİ KARAR!

Kabul edilen yeni torba yasa teklifi kapsamında engelli vatandaşları ilgilendiren yeni bir karara da imza atıldığı bilgisi kaydedildi. Buna göre engeli sebebi ile devletten destek alan ancak engel durumu ortadan kalkınca aldığı maaş ödemelerini geri ödemek zorunda kalan vatandaşların, yeni dönemde iade işlemlerinden muaf tutulacağına işaret edildi.