Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan kalp hastalıkları, pek çok farklı şekilde gelişse de bilinen haliyle, kendisini kalp krizi olarak gösteriyor. Hiç kuşkusuz stresten sahip olunan kötü alışkanlıklara kadar pek çok faktöre bağlı olarak gelişen kalp hastalıklarını beslenme programınız da tetikliyor. Kalbinizi korumanın yanı sıra kolesterol, diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar ile kanser gibi ölümcül hastalıklardan da uzak durmak için beslenme programınıza önem vermeniz şart gözüküyor.

Uzmanların deyimi ile son derece sinsi olan kalp hastalıkları, çoğu zaman son raddeye gelene kadar fark bile edilmiyor. Bu nedenle kalp hastalıklarından korunma ve bu hastalıklara karşı önlem almak, pek çok hastalığa göre çok daha önemli bir hal alıyor. Stresi azaltıp, kötü alışkanlıklarınızı bırakmayı deneyebileceğiniz gibi; aynı zamanda beslenme programınızda da birtakım değişiklikler yapmanız mümkün. İşte kalbe iyi gelmeyen yiyeceklerin bir listesi…

Kalp sağlığını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Stres, zararlı alışkanlıklar, yanlış beslenmeler kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Hayati organlarımız arasında yer alan kalp ve damar sağlığını korumak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Günlük hayatta tükettiğimiz yiyecekler kolesterol, diyabet, tansiyon, kanser, kalp hastalıkları risklerini artırıyor.

BU YİYECEKLER KALP SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Sağlıklı bir beslenme için ‘üç beyaz’ denilen ‘un, şeker ve tuz’ gibi gıdalardan uzak durmak gerektiği herkesin malumu. Elbette tüm bunlar kalp sağlığını doğrudan etkiliyor. Kalp sağlığını etkileyen bir başka yiyecek ise doymuş yağlar ile yapılan tüm yemekler oluyor. Kriz ve felç riskini attıran üç beyazlardan ve yağlardan uzak bir beslenme programı yapmanız, bu nedenle son derece önemli görünüyor.

Son derece yararlı olsa da kırmızı et, hatta daha özel belirtmek gerekirse sığır eti ve kuzu eti yemek, kalp hastası olma riskinizi uzmana göre artırabiliyor. Diyabet olasılığını da artıran kırmızı eti sınırlı tüketmeniz uzmanlara göre son derece önemli. Evet, zararlı olduğunu herkesin bildiği, ancak kimselerin vazgeçemediği asitli içecekler, elbette bu listede de yer alıyor. Kurabiyeler ve kekler nadiren yenebilse de beyaz unun kalbin düşmanı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle tam buğday unu kullanmanın yanı sıra tereyağı veya katı yağ yerine sıvı bitki yağları kullandığınız pişmiş ürünleri tüketmeniz de bir sakınca bulunmuyor.

BESLENME PROGRAMINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste

kalp-sagliginizi-korumak-icin-bu-yiyeceklerden-uzak-durun

Sosis, salam ya da sucuk; kalp sağlığının en büyük düşmanlarından biri olarak beslenmedeki yerini asla almaması gerekiyor. şarküteriden uzak durmanız kalp sağlığınız için şartken, sınırlı bir şekilde taze dilimlenmiş hindi göğsü tüketmeniz mümkün. Beyaz undan yapılan pirinç, ekmek, makarna ve atıştırmalıklar sağlıklı lif, vitamin ve minerallerinden yoksun olduğu için rafine tahıllardan uzak durmak gerekiyor. Başka bir deyişle, yüzde 100 tam tahıl olmayan tüm bu tahıllar, tip 2 diyabetle bağlantılı olan pek çok araştırmada kalp sağlığını kötüleştirdiğini göstermiş bulunuyor. Doğru şekilde yapılan pizzalar size kötü gelmeyebilir, ancak hazır olanlarından kalbiniz için kesinlikle uzak duruyorsunuz!

Kötü kolesterolü yükseltebilen ve kalp hastalığını daha olası hale getirebilen tereyağı kesinlikle liste dışıyken; kilo alımı, yüksek tansiyon, iltihaplanma ve kalp hastalığı ile bağlantılı olan ilave şekerle dolu hazır aroma yoğurtlar, evde tatlandırabileceğiniz doğal yoğurtlar ile değiştirmek yeterli. Listenin kalanı ise, son derece sevilen yiyeceklerden oluşsa da kalp sağlığınız için bunlardan uzak durmanız gerekiyor. Bu yiyecekler ise; patates kızartması, kızarmış tavuk, konserve çorba, çiftlik sosu, dondurma ve patates cipsi.