2022 Dünya Kupası'nda grup maçları G grubu mücadeleleri ile son buldu. Grubu lider tamamlamayı garantileyen Brezilya ile gruptan çıkma şansı ince matematik hesaplarına bağlı olan Kamerun son maçta karşı karşıya geldi. Kamerun 5 kez şampiyon olan Brezilya'yı yenmeyi başarsa da grubu ancak 3. sırada tamamlayabildi. Bu sonuçlarla Kamerun için Dünya Kupası defteri de kapanmış oldu.

Cristiano Ronaldo'nun yeni takımı ile ilgili flaş iddia! Eski tesisinde idmanlara başladı! Cristiano Ronaldo'nun yeni takımı ile ilgili flaş iddia! Eski tesisinde idmanlara başladı!

Dünya Kupası heyecanı boyut değiştirdi. G Grubunda da maçların tamamlanmasıyla artık heyecan son 16 turuna taşındı. Grup aşamasının son mücadelesinde ise Kamerun ile Brezilya karşı karşıya geldi. Daha önce bu kupayı 5 kez müzasine götüren Brezilya, 2022 Dünya Kupası'nda da grup aşamasının ilk 2 mücadelesinde galip geldiğinden grubu lider tamamlamayı garantilemişti. Kamerun ise Brezilya karşısında galip geldikten sonra Sırbistan İsviçre maçının sonucunu bekledi. 

Brezilya gruptan çıkmayı garantilemenin avantajıyla Kamerun maçına rotasyonlu bir kadro ile çıktı. Bazı yıldıları da sakat olan Brezilya, son 16 turunda karşılaşacağı Güney Kore maçını düşünerek bazı oyuncularını da dinlendirdi. Hal böyle olunca maç boyunca sambacılar olgun ve organize atak geliştirmekte zorlandı. Daha önce birlikte oynama pratiği çok az olan oyunculardan kurulu Brezilya takımı, bir türlü istediği gol fırsatlarını yakalayamadı. 

Kamerun ise maçın başından sonuna yenilgiyi kabul etmişcesine isteksiz ve etkisiz bir oyun ortaya koydu. Mücadelede daha fazla topla oynayan ve rakibine oranla daha fazla gol fırsatı yakalayan taraf Brezilya olsa da iki takım da ilk yarı boyunca rakip ağları sarsmayı başaramadı. Takımlar soyunma odasına golsüz beraberlikle gitti.

Karşılaşmanın ikinci yarısında Kamerun ilk yarıya oranla bir miktar daha istekli bir başlangıç yaptı. Sırbistan maçının yıldızı Aboubakar ile birkaç fırsat yakalayan Kamerun, bu fırsatları değerlendiremedi. Dakikalar ilerledikçe, son 16 turunu garantileyen Brezilya oyunun kontrolünü ele aldı ve dakikaları eritmeye başladı. Karşılaşmanın normal süresi golsüz eşitlikle son buldu.

Karşılaşmaya 9 dakika duraklama süresi eklendi. Duraklama anlarında hızlı atak şansı yakalayan kamerun, 90+1. dakikada yıldız golcüsü Aboubakar ile öne geçti. Kamerun golünün ardından Brezilya da beraberlik için yüklense de rakip ağları havalandıramadı. Karşılaşma Kamerun galibiyetiyle sonuçlanırken, bu galibiyete rağmen Dünya Kupası'na veda eden taraf da Kamerun oldu.